Aydın'dan Ayasofya açıklaması

Yenişehir 14 Temmuz 2020 12:31
Aydın'dan Ayasofya açıklaması
-A +A

Ertan ADANA
 
MHP Genel Merkezi'nde düzenlenen belediye başkanları toplantısına katılan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Ayasofya'nın ibadete açılması, inanç haklarımızın mecburî bir gereğidir. Aksi bir iddia hükümsüz ve temelsizdir” dedi.
 
Ayasofya Camii'nin tekrar ibadete açılmasının, kesîf ve kesin iradenin en can alıcı muhassalası (neticesi) olduğunu ifade eden Başkan Aydın, şunları söyledi: "Vakıf malı olan Ayasofya’nın, vakfiyesine muvafık (uygun) şekilde cami olarak kullanılması, milletimizin uzun yıllardır hasreti ve beklentisidir. Aynı zamanda eşsiz bir mimarlık ve sanat abidesi olan Ayasofya'nın ibadete açılması, inanç haklarımızın mecburî bir gereğidir. Aksi bir iddia ve ileri sürülecek ifade hükümsüz ve temelsizdir. Ayasofya'nın, vakfeden kutlu ecdadımızın emaneti doğrultusunda kesintisiz cami olarak kullanılması, bağlılık ve vefayla yerine getirilmesi şart olan tarihi bir sorumluluktur. Danıştay 10. Dairesi müstesna bir karara imza atarak, Ayasofya Camii’ni müzeye dönüştüren 24 Kasım 1934 tarihli bakanlar kurulu kararını iptal etmiştir. Elbette Müslüman Türk milletinin hislerine tercüman olmuş, sonuç itibariyle milli vicdan müsterih (rahatlamış) hale gelmiştir. 567 yıldır devam edegelen fetih sürecimiz yeni bir safhaya geçmiş, bütün Türk ve İslam beldeleri ayağa kalkmıştır. Hitamında (sonunda) yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya Camii'nin yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasının önündeki bütün sahte ve sanal bariyerler yıkılmıştır."
 
Aydın, 86 yıldır kutuplaşmalara konu olan bir tartışmanın hukukî ve siyasî mutabakatla çözüme kavuşturulduğunu ifade ederek, "Ayasofya Camii'nin ibadete açılması, 567 yıllık çağrıya kulak vermenin, itibar ve ihtimam (özen) göstermenin muhterem bir neticesidir. Ayasofya, yer yüzündeki bütün camilerimizi, bütün mescitlerimizi selamlayacaktır" açıklamasında bulundu. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
CHP’li Sırman’dan Kirazlıyayla açıklaması  “KİRAZLIYAYLA KAZANACAK”

CHP’li Sırman’dan…

09:30 - 13 Ağustos 2020
Yenişehir
“Yol çalışmalarımız   aralıksız sürüyor”

“Yol çalışmalarımız …

09:28 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
 “İtirazlarımızın haklılığı ortaya çıktı”

“İtirazlarımızın haklılığı…

09:25 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
Cumhur İttifakı, Muhtarları ziyaret etti

Cumhur İttifakı, Muhtarları…

09:20 - 11 Ağustos 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı  Aydın  “Sosyal mesafeye    dikkat edelim”

Yenişehir Belediye Başkanı …

09:20 - 11 Ağustos 2020
Yenişehir
İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel;  “ Kirazlıyayla mutlu haberi bekliyor”

İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan…

10:30 - 10 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti