ANTİBİYOTİKTE DEĞİL SAĞLIĞINIZDA ISRARCI OLUN

Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası Etkinliği Kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Yenişehir 21 Kasım 2019 09:43
ANTİBİYOTİKTE DEĞİL SAĞLIĞINIZDA ISRARCI OLUN
-A +A


Belkız EFE / Özel Haber

   Etkinlik kapsamında İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Kavak ve sağlık personeli Yenişehir Kaymakamı Sayın Suat Seyitoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Bedel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, SGK İlçe Müdürü Nurbay Özkanı’ı Makamlarında Ziyaret Ederek Akılcı İlaç ve Antibiyotik Konularında Bilgilendirme yaptılar.  Ayrıca Yenişehir’de Bulunan Bilbordlara Akılcı İlaç Afişleri Asıldı.

Bunun yanı sıra Yenişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Görev Yapan Tüm Öğretmenlerle, Yenişehir’e Bağlı Mahalle Muhtarlarının Tamamına Bilgilendirme Yapılarak Broşür Dağıtıldı. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Kavak, hekimler yazmadıkça antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirterek, “Asla talepte bulunmayın, antibiyotik konusunda ısrarcı olmayın” dedi.

   Antibiyotiğin birçok zararlarının olduğunu belirten uzmanlarda, “Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler fayda sağlamadıkları gibi, çocuklarda çok ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Örneğin; böbrek veya karaciğer yetmezliğine veya obeziteye yol açabiliyor! Antibiyotiğin keşfi ve kullanılması insanlık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak ediliyor ve şimdiye kadar yüz milyonlarca hayatı kurtardığı biliniyor. Ancak yarım yüzyıllık macerası sonrasında antibiyotikler artık eskisi gibi olamıyor. Bunun nedeni ise tüm dünyada ve ülkemizde aşırı ve yanlış kullanıma bağlı olarak pek çok bakterinin antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş olması. Bu bakterilerin tedavisi için yeni antibiyotikler üretilse bile, aşırı kullanım nedeniyle çok erken dönemde yeniden direnç gelişiyor. Bu kısır döngü de maalesef her zaman bakteriler lehine işliyor ve tüm dünyada tedavi edilemeyen enfeksiyonlara yol açıyor. Ayrıca gelişigüzel kullanılan antibiyotiklerin tedavide etkisiz kalmalarının yanı sıra çocuklarda pek çok ciddi sağlık sorununa da adeta davetiye çıkardığı biliniyor” diyorlar.

2013 yılı Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi'nin verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkelerine kıyasla ortalama 2-3 kat daha fazla antibiyotik kullanıyor. 2014 yılı Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre ise Türkiye'de günde her bin kişiden 43'ünün antibiyotik kullandığı bildirilmiş. Bu verilere göre, Türkiye tüm Avrupa kıtasında antibiyotik kullanımında ilk sırada yer alıyor. 

Antibiyotikler hem çocuk hem erişkinde bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar için kullanılıyor. Ancak bir enfeksiyonun bakteriyel veya viral kökenli olduğu her zaman kesin olarak tespit edilemiyor. Bu nedenle antibiyotik tedavisinin klinik veya laboratuvardeğerlendirme sonucu önerilmesi gerekiyor. Bu ayırım da, hekimin enfeksiyon tecrübesiyle doğrudan ilgili oluyor. Dolayısıyla çocuklarda antibiyotik kallanılmadan önce mutlaka Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına danışılmalı. Aksi takdirde, virüs enfeksiyonları için gereksiz şekilde antibiyotik kullanılmış oluyor. Yanlış antibiyotik kullanımı da çocuklarda bir çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve ayrıca Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, gelişigüzel antibiyotik kullanımının  yol açtığı ciddi sağlık sorunlarını şöyle sıralıyor:
“Antibiyotik ilişkili ishal, antibiyotik tedavisi sırasında oluşan pek çok yan etkinin arasında ilk sırada yer alıyor. İshal her ne kadar çoğunlukla hafif bulgularla seyretse de, ciddi bir bakteriyel enfeksiyon sırasında antibiyotiği değiştirmek veya kesmek, çocuğu ciddi sıkıntıya sokabiliyor. Şiddetli ishaller ise sıvı-elektrolit bozukluğuna, nekrotizan seyirli kolite ve kimi zaman da ölüme yok açabiliyor. Bu nedenle antibiyotiğin tetiklediği ishal durumlarında, enfeksiyonun cinsine ve şiddetine göre tedavinin yeniden düzenlenmesi için Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına başvurmak büyük önem taşıyor.

Son yılların en çok konuşulan sağlık sorunlarından biri olan alerjik hastalıkların görülme oranı günümüzde hızla artıyor. Bu artışın, en önemli sebeplerinden biri olan flora bozukluğu ve mukozal bağışıklığın azalması, günümüzde en sık antibiyotiklerin yanlış kullanılması sonucu oluşmaktadır. Flora bozukluğunun özellikle küçük yaşlarda artan antibiyotik kullanımına bağlı olduğu artık daha net olarak biliniyor. Alerjik hastalıkların günümüzde hızla artmasının bir diğer sebebi de "Hijyen teorisi" olarak özetleniyor: Daha temiz, steril, az mikroplu yaşama ve yeme tutkumuz, floramızın oluşmasını ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin sağlıklı gelişmesini ve güçlenmesini önlüyor. Bunun sonucunda da alerjik reaksiyonlar artıyor.

 Yaklaşık 900 civarı ilaç ve bitkisel karışım, karaciğer toksisitesine sebep oluyor ve ölümcül seyreden karaciğer yetmezliğinin yüzde 20 ila yüzde 40'ı gibi yüksek bir oranı oluşturuyor. Karaciğer nakli gerektiren hastalıkların da önemli bir kısmı ilaç kullanımına bağlı gelişiyor. Antibiyotik kullanımı nedeniyle karaciğer toksistesi sık görülüyor. Çoğunlukla bu yan etki hafif belirtilerle seyrediyor ve ilaca ara verilmesiyle kendiliğinden düzeliyor. Ancak, çoğunun antibiyotik kullanımını gerektiren ağır enfeksiyonu olması durumunda Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına danışarak yeni tedavinin belirlenmesi son derece büyük önem taşıyor” dediler.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti