Alman başkonsolos Büyükşehir’de

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye’de görev süresini tamamlayan Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen’i ağırladı.

Bursa 17 Temmuz 2018 12:03
Alman başkonsolos Büyükşehir’de
-A +A

Dr. Georg Birgelen, Beyrut’a gitmeden evvel son ziyaretini Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a yaptı. Almanya ve Türkiye arasında eskiye dayanan ilişkilerin olduğunu söyleyen Başkan Alinur Aktaş, Türkiye’de birçok insanın Almanya ile irtibatı bulunduğunu ifade etti. Bursa’nın sanayi ve ihracat şehri olmasının yanı sıra turizm ve tarım şehri kimliğinin de bulunduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, “Çok yönlü hususiyetlerimiz var. Bunların çoğunu doğru şekilde kullanamıyoruz. Bütün çalışmalarımız ve hamlelerimiz, bütün kurumlarla bunların daha doğru şekilde kullanılması adına. Her ne kadar ara ara geriliyor gibi olsak da Almanya bizim kadim dostumuzdur ve Almanya-Türkiye ilişkileri çok önemlidir. Türkiye’de olup, Almanya ile bağlantısı bulunmayan yoktur sanıyorum. Akrabası, komşusu oralarda çalışmıştır. Oralarla bağı vardır” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasında, Bursa’nın ilk ‘kardeş şehrinin Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Darmstadt şehri olduğunu da hatırlattı. Türkiye’deki son ziyaretini Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığını ifade eden Alman Başkonsolos Dr. Georg Birgelen ise “Burada kültürel ilişkiler kurmuş olmaktan dolayı mutluyum. Sıkıntılı dönemlerde yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye ve Almanya arasında büyük bir bağ var” diye konuştu. 
Kabulün ardından Başkan Alinur Aktaş, Başkonsolos Dr. Georg Birgelen’e ‘BUSMEK kursiyerlerince dokunan ve Bursa’nın değerlerini içeren’ ipek tablo ve eşine de çiniden el yapımı Yeşil Türbe maketi hediye etti. Dr. Birgelen de Başkan Aktaş’a Türkiye-Almanya arasındaki dostluğu temsil eden çanta takdim etti. 

Kaynak : İHA

Anahtar Kelimeler : bursa, alman, başkonsolos,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti