AHİ EVRAN KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRECEĞİZ

Son yıllarda yaptığı etkinliklerle adını sıkça duyuran Yenişehir Demirciler ve Madeni İşler Sanatkarları Esnaf Odası şimdi de sanayiye yıllarını vermiş esnafları ödüllendiriyor.

Yenişehir 24 Mayıs 2018 13:11
AHİ EVRAN KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRECEĞİZ
-A +A


Yenişehir’de 1965 yılında kurulan Yenişehir Demirciler ve Madeni İşler Sanatkarları Esnaf Odası bu akşam yapacağı iftar programı ile sanayiye yıllarını vermiş eski ustaları ödüllendirecek.Yenişehir Demirciler ve Madeni İşler Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Yusuf Süer, odanın 1965 yılında dedesi Süleyman Süer’inde içinde bulunduğu esnaflar  tarafından kurulduğunu belirterek, ‘Kısmet oldu hizmet sırası bize geldi. Göreve geldiğimizden bu güne kadar bir çok etkinlik yaptık. Esnafımızdan aldığımız aidatları yine onlara hizmet olarak harcamayı uygun buluyoruz. Bu akşam Öncü sitesinde yapacağımız iftar programımız da 68 ve 80 yaş arası 40 eski ustamıza plaket ve çeşitli hediyeler vereceğiz. Yıllarca onlardan çok şeyler öğrendik. Onların sayesinde çırak, kalfa ve usta olduk ve işimizin başındayız. Onlara bir vefa göstermek için böyle bir program tertip ettim 40 esnaf büyüğümüzün 5’i hala faal olarak çalışıyor. Diğerleri emekli olmuş ve işi çocuklarına ve torunlarına bırakmış. Amacımız onları hatırlayıp mutlu etmek’ dedi.
Yenişehir Demirciler ve Madeni İşler Sanatkarları Esnaf Odası olarak ahi evran kültürünü geliştirmek istediklerini de belirten Süer, ‘Bunun için projeler yapacağız.  Ahilik, halka dönük bir kurumdur. Kendi ticaret çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan kişi mutluluğu halka hizmet edip yararlı olmakta arar.Belli bir süre, bir iş basamağında kalarak olgunlaştırılan yamak-çırak-kalfa-usta hiyerarşisi kurmayı ve bu basamaklarda baba-evlat ilişkisi gibi öğreticiye candan bağlanmak suretiyle sanatı, sağlam ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı amaçlar.Esnaf ve sanatkârlıkta önemli bir sorun olan üretici-tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarlar.İşe saygı ve çalışkanlık, yardımlaşma ve haksızlığın cezalandırılması da Ahilik kurumunun temel ilkeleri arasındadır. İnşallah bu kültürü Yenişehir’de yeniden filizlendirmek istiyoruz’ diye konuştu.

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti