12 Eylül utancının 38. yıldönümü

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yenişehir Şube Başkanı Tayfun Sırman, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin yıldönümünde bir basın bildirisi yayınladı. “ABD ve uluslararası güçlerin tezgâhladığı bu darbenin gerçek niyeti bugün daha net anlaşılmaktadır” denilen bildiride, darbenin görünürde Atatürkçülük adına yapılmış gibi sunulduğu, ancak asıl amacın ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsızlık çizgisinden uzaklaştırmak’ olduğu vurgulandı.

Yenişehir 13 Eylül 2018 16:23
12 Eylül utancının 38. yıldönümü
-A +A

 
 
   ADD’nin yayınladığı bildiri şöyle; Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışından ve özellikle de çok partili siyasi yaşama geçişten sonra ülkemiz, uluslararası kimi güçlerin organizasyonlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Yerli işbirlikçilerin eliyle tezgâhlanan oyunların başında 12 Eylül Askeri Darbesi gelmektedir.
 
12 Eylül Askeri Darbesi, görünürde “Atatürkçülük” adına yapılmış gibi sunulsa da asıl amaç Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsızlık çizgisinden uzaklaştırmak ve rotasını değiştirmekti. Başta Kurucu Genel Başkanımız ve Demokrasi Şehidimiz Prof. Dr. Muammer Aksoy olmak üzere aydınlarımız türlü işkence ve zulme maruz kalmıştır. Henüz reşit olmayan gencecik çocuklar için hukuk linç edilerek idam sehpaları kurulmuştur. Bu süreçte din istismarı had safhaya çıkmış ve dini sömüren kadrolar devlete egemen olmuştur. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi, uygulamalarıyla cumhuriyet kazanımlarından, hukukun üstünlüğünden, demokrasi ve özgürlüklerden intikam alan bir siyasi sürecin başlangıcıdır.
 
Aradan geçen 38 yıllık zaman ve gelinen nokta, ABD ve uluslararası güçlerin tezgâhladığı bu darbenin gerçek niyeti bugün daha net anlaşılmaktadır. Niyet; dönüştürülmüş, başkalaştırılmış, yüzünü medeniyetten ve bilimden Orta Doğu bataklığına çevirmiş bir Türkiye yaratmaktı. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, bu amaca büyük ölçüde ulaşıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği, kökleri ve felsefesi Milli Mücadeleye, Milli Kongrelere, Ulusal Direniş ve Uyanışa dayanan bir Büyük Demokratik Kitle Örgütüdür. Sonuna kadar demokrasiye, özgürlüklere, çoğulcu siyasi yaşama sahip çıkmaya devam edecektir.
 

 

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

Anahtar Kelimeler : bursa, dernek,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti