“Yenişehir'in, sorunlarıyla ilgilenin’’

Yenişehir 9 Nisan 2020 10:42
“Yenişehir'in, sorunlarıyla ilgilenin’’
-A +A

Mustafa EFE/ ÖZEL HABER

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse ,Ak Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu’nun yaptığı açıklamaya karşılık olarak değerlendirmelerde bulundu.
 
Başkan  Ahmet Köse, ‘’Yenişehir Akp ilçe başkanının basın açıklamasını okudum. Vicdansızlığa, haksızlığa düşmeden anlamaya anlamlandırmaya çalıştım. Ama samimi olmadığı çok açık. Lübnanlı maden firması kazandığı her yüz liranın 3 lirasını devlete verecekmiş. Niye yarı yarıya veya daha fazlası değil? Niye yerli değil, niye devlet kendisi çıkarmıyor? Kaldı ki kurşun, çinko ve bakır minerali ayrıştırması su ve sabunla olmuyor. Kimyasal kullanma mecburiyeti var. Bunun zehir demek olduğunu herkes bilir. Bu tür işletmeler faaliyetini bitirdikten sonra bile yıllarca o alanda canlı yaşamını etkilemeye devam ediyor. Dünyanın ve ülkemizin çeşitli yerlerinde örnekleri var.
Başkanın Meclis üyesi, Yenişehir Çevre Platformu sözcüsü Şafak Erdem arkadaşımızı hedef alacağına, köylünün, toprağın, ağacın, doğanın, hayvancılığın, tarımın ve Yenişehir halkının yanında yer almasını beklerdim.
Atatürk'ün madencilik ile ilgili politikalarından, Etibank'tan bahsetmeniz bir hakki teslim etmektir. Ancak ATATÜRK’ü anlamanıza rağmen,adının olduğu tesisleri, kurduğu fabrikaları yıkmak yada satmak, andımızı kaldırmak, vb. sizlerin icraatları. Nerede Sümerbank kumaş fabrikası?
Akp’nin aldığı ilk belediye, Yenişehir Belediyesidir. 20 yıldır bu şehri yönetiyorsunuz? Bu süreçte dillendirdiğiniz, söz verdiğiniz projelerden hiç birini yapmadınız. Aldığınız milyarlarca borcu nerelere harcadığınızı bu halka anlatmadınız.
Hızlı tren
Oto test merkezi
Kapalı pazar
Hava alanı sefer sayısının arttırılması
1000-2000 kişilik düğün salonu
Şehir Sebze Hali
Katlı otopark
Kaymakamlık binası
Yeni buğday hali
Tarıma dayalı fabrikalar
Alt yapı
İş olanakları
Güney çevre yolu,
İnegöl yolu
Bilecik yolu ve diğerlerinden hangisini yaptınız?
Terziler, Kavaklı ve mahalle yaptığınız tüm köylerde kanalizasyon köylerin hemen alt tarafında açık alana akıyor. Buralardaki koku ve pislik yazın tahammül edilebilir gibi değil.’’ ifadelerine yer verdi.
Yenişehir Ovasına su yerine zehir akıyor
Ahmet Köse açıklamalarına devam ederek ‘’Boğazköy barajından Yenişehir Ovasına su yerine zehir akıyor.Yenişehir'de 40.000 kişi topraktan karnını doyuruyor. Ekim zamanının geldiği bu günlerde, korana salgınına karşı işçi güvenliği ile ilgili ne gibi önlemler aldınız. Ekim yapılamazsa kıtlık ve pahalılık olacaktır. Çiftçinin banka borçlarını 3 yıl faizsiz ertelemek gerekir. Gübre, mazot ve diğer girdiler için çiftçilerin desteklenmesi gerekir. Sulamada kullanılan elektrik ve su fiyatları çok pahalı. Yemin çuvalı 100 liraya yaklaştı.Bu konularla ilgili olarak ne gibi önlemleriniz var. Bunları bakanlığınıza ilettiniz mi?
Seymen ve Gölcük köyünden belediye otobüsü kent meydanına kadar yolcuları 2,5 liraya taşırken hemen yanındaki Marmaracık ve Fethiyeliler Kestel’e kadar 8 lira, Yenişehirliler 10 liraya gidiyor. Marmaracık-Yenişehir arası ise 6 lira. Bursa'ya giderken minibüsler, Koyunhisar yolcularını kadın, çocuk demeden, gece gündüz, ıssız, köyün üstündeki, tehlikeli alt geçitte indiriyor. Şehir içi dolmuşlar ise 150 metreye 2,25 lira alıyor. Klimasız ve dar olan bu araçlarda özellikle yazın yolculuk etmek işkence gibi.
Musluktan akan su içilmiyor ve pahalı. Bursa'da en pahalı ekmek Yenişehir’de. Yenişehirli gençlerin işe ihtiyacı var. Mahalle yaptığınız köylerin çoğuna belediye dolmuşu koymadınız.
Onlarca köyün yolu bozuk, alt yapısı yok, telefon ve elektrik hatları sorunlu.
Derviş Eroğlu Bulvarını İlçe Jandarma önünden Bursa yoluna bağlayan kısmı yıllardır bitiremediniz.
Yılmaz, Tabakhane, Gündoğan başta olmak üzere, şehir içinde yüzlerce metruk bina var. Bunları yıkmayı ve Kentsel dönüşümü hiç dillendirmediniz.
Yeni hastaneyi bataklığın içine yaptınız. Hastanede MR cihazı yok. Bazı bölümlerde doktor yok. Hastane temizliği ve hijyeniyle ilgili sorunlar var. Eski hastane alan ve hacım olarak küçüktü. Burada 20 personel temizliğini yapabiliyordu. Yeni binada alan 3-4 kat büyüdü. Personel sayısı gene 20. Yeni personel alacak mısınız?
Şehirde uyuşturucu ve hırsızlık olayları da artış var. Özellikle tarlalarda urun hırsızlığı artmış durumda. Ne gibi tedbirler düşünüyorsunuz? 
Şehrin içinden geçen kanalların ıslah edilmesi ve üzerinin kapatılması gerekiyor. Belediye mezbahası kullanım ömrünü tamamlamış. Yeni mezbahaya ihtiyaç var. Modern bir hayvan pazarına ihtiyaç var. Şehirdeki öğretmenevini kapattınız. Yeni bir öğretmenevi ve benzeri sosyal mekânlara ihtiyaç var. Sokak hayvanları için barınağa ihtiyaç var.
Özellikle yazın TMO’nin köylünün buğdayını alması için ofis binasına ihtiyaç var.
Meclis üyemizle ilgili söylemler, siyasetin dışına taşmıştır. Direk şahsını hedef almıştır. Bu anlamda bizim de kullanabileceğimiz çok malzeme var. Ama çizgi dışına çıkmadan, etik sınırları içinde kalmak kaydıyla hukuku devreye sokmak daha doğrusu.
Listeyi uzatmak mümkün. Sayın başkan siz yabancı maden şirketlerinin menfaatlerini korumayı bırakın Yenişehir'in, Yenişehirlilerin sorunlarıyla ilgilenin. ‘’Şeklinde konuşarak Yenişehir Belediyesi’ni ve yıllardır Yenişehir’de belediyecilik görevine gelen iktidar partisinin eksikliklerini gözler önüne serdi. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Torun ve yönetimi YENGİM’i ziyaret etti

Torun ve yönetimi YENGİM’i…

09:35 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu  “YOL MEDENİYETTİR”

Yenişehir AK Parti İlçe…

10:31 - 21 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, 19 Mayıs  coşkusuna ortak oldu

Başkan Aydın, 19 Mayıs …

10:29 - 21 Mayıs 2020
Yenişehir
“YENİŞEHİR HAVALİMANI HAZIR”

“YENİŞEHİR HAVALİMANI HAZIR”

09:36 - 20 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın: "Ocağı yanmayan ev kalmayacak"

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:33 - 20 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti