“Yenişehir’i korumamız gerekiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Teşkilatı’nı Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ziyaret etti.

Yenişehir 22 Ocak 2020 10:31
“Yenişehir’i korumamız gerekiyor”
-A +A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP Yenişehir İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Ziyarette kendisine yöneltilen Yenişehir Kirazlıyayla Mahallesi’ne kurulacak maden tesisi ile ilgili soruya Kayışoğlu, “Bu alan 25 hektarın altında gösterilerek ÇED gerekli değildir raporuyla faaliyetlerini sürdürüyor. Daha sonraki süreçte bakıyoruz alanda kapasite artırım yoluna gidiliyor ve 25 hektarın üstündeki alanlarla ilgili ÇED raporu gerekirken, rapor alınmadan faaliyetlerine devam ettirilmek isteniyor. Bununla ilgili Kirazlıyayla halkının verdiği bir mücadele var. En temel insan hakkı sağlıklı bir çevrede yaşamaktır. Herkes temiz hava, ürün ve zehirsiz gıda haklarına sahiptir. Zaten yaşam olmazsa diğer hakların bir anlamı yoktur. Cumhur İttifakı’nın yaratmak istediği algının tersine bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılan iyi şeylerin, yatırımın ve üretimin destekçisi oluruz. Fayda getirecek, ekonomiye ve istihdama katkısı olacak her türlü yatırım bizim için çok önemlidir. Ama bunu yaparken insanların sağlığı, bilimi yok sayılıyor ve tarımı yok etmeye yönelik zararlar öne çıkıyorsa orada da durup düşünmek ve doğru olanı hep birlikte yapmak gerekir” yanıtını verdi. Konu hakkında soru önergesi verdiklerini aktaran Kayışoğlu, “Yenişehir Osmanlı’nın ilk başkenti, tarım anlamında da çok önemli. Böyle kıymetli topraklara sahip güzide yerde böyle bir madencilik faaliyeti yapılıyor. ÇED raporu alınmaması için adeta kanun dolanılıyor. Önce 25 hektarın çok az altında bir alanla bu izin alınıp daha sonra bu kapasite artırılıyor ve madenlerin ayrıştırılması işlemi burada değil başka yerde yapılacak deniyor. Ayrıştırma neticesinde o kimyasalların ve zehirlerin tekrar toprağa dönüşü söz konusudur. Yenişehir bir tarım ovası. O yüzden Yenişehir’in korunması gerekiyor. Biz de bu konuyu Tarım Bakanlığı’na sorduk. ‘Bu kanunun dolanılması değil mi? Bu kapasitenin artırılması neticesinde ÇED raporu alınmayacak mı?’ sorularını ilettik. Bakanlık bize bir cevap verdi ve biz o cevabı paylaştık. Tarım Bakanlığı cevabında ‘Kirazlıyayla sınırları içinde bulunan arazide, Yenişehir Belediye Başkanlığı tarafından çinko, kurşun ve bakır zenginleştirme faaliyetlerine yönelik sahanın tarım dışı amaçlarla kullanım talebi Bursa Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından uygun görülmemiştir’ denildi. Biz de bunu aynen yansıtarak Bursa Valiliği’ne ve Tarım İl Müdürlüğü’ne teşekkür ettik. Biz yapılan iyi şeyler için teşekkür etmesini de biliriz. Hepimiz bu ülkenin insanıyız ve iyi bir ülkede yaşamak isteriz. O yüzden şu açıklamadan ben yine olumlu bir sonuç çıkardım. Belediye başkanının açıklamasını da olumlu algılıyoruz. Çevreye sahip çıkacağını ve bundan sonra Kirazlıyayla halkıyla birlikte olacağını düşünüyoruz. Bunu da her zaman destekleriz” ifadelerini kullandı.

“DAHA İYİ BİR BURSA İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

“Bursa için çalışmaya devam edeceğiz” diyen Kayışoğlu, “Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyoruz. Daha güzel bir Bursa için çalışacağız. Bursa’nın çok sorunu var. Oto Test Merkezi, Boğazköy Barajı, hızlı tren gibi… Hızlı tren ile ilgili Ulaştırma Bakanı bütçe görüşmeleri sırasında bir cevap verdi. Çok acı bir durum var. Bütün ihale bedeli ödenmiş olmasına rağmen yarısının bir kısmı yapılmış. Yeniden ihaleye çıkarılacak. Birbirimize ithamda bulunarak değil tam tersine çözüm arayarak konuşulacak çok sorun var. Ama bir yanlış varsa onun hesabını sorarak, denetleyerek ve doğrusunu yaptırmaya çalışarak daha iyi bir Bursa, daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir gelecek için çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Kaymakam Seyitoğlu’na,İznik Kaymakamı Recai Karal’dan ziyaret

Kaymakam Seyitoğlu’na,İznik…

10:54 - 19 Eylül 2020
Yenişehir
Yenişehir İHH'dan;  Mülteci Kamplarına Yardım Tırı

Yenişehir İHH'dan; Mülteci…

09:21 - 18 Eylül 2020
Yenişehir
Vekil Işık’tan ziyaret

Vekil Işık’tan ziyaret

09:18 - 18 Eylül 2020
Yenişehir
YENİŞEHİR VE EĞİTİM

YENİŞEHİR VE EĞİTİM

09:20 - 17 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti