‘Yenişehir’de her beş ölümden biri kanserden’

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse yaptığı açıklama ile son günlerde artan kanser vakalarına dikkat çekti.

Yenişehir 17 Şubat 2020 10:33
‘Yenişehir’de her beş ölümden biri kanserden’
-A +A

Ebru ERGÜL/ Özel Haber

Köse, açıklamasında kimyasal kirliliğin kanseri doğurduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin kanser haritasında Marmara’nın ilk sırada olduğunu belirten CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse,“Türkiye’nin kanser haritasını incelediğinizde Marmara Bölgesinin tamamının koyu kırmızı bir renkte olduğu görülmektedir. Bu kanser ve kansere sebep olan kimyasal kirliliğin diğer bölgelerden daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Yani kimyasal kirlilik kanseri doğurmaktadır. Bu ölümcül hastalık yanı başımıza kadar gelmiştir. İstatistik rakamları, Marmara Bölgesini ilk sıraya koyarken, şehir bazında Kocaeli, Edirne, Kırklareli’nde her 4 ölümden 1 inin, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’da her 5 ölümden birinin kanserden olduğunu söylüyor” dedi.
Bursa’da kimyasal kirlenmenin önemli boyutlarda olduğuna vurgu yapan Ahmet Köse, “Hava, su, toprak ve insanı çevreleyen diğer ortamların kirli olduğunu söylüyoruz. Yenişehir’de durum nasıl? Yenişehir’de de kanser vakaları Bursa ortalamasında. Yenişehir’de hava kirliliği Bursa ve İnegöl’le kıyaslandığında durumun nispeten iyi olduğu söylenebilir.  Ama Yenişehir’deki kanser vaka sayısı ve ölüm oranları Bursa ile aynı. O zaman akla başka etmenler geliyor. Mesela, Yenişehir’de; tarımsal sulamada kullanılan suların kimyasal kirlilik düzeyi, zirai ilaçlama ve gübre kullanımındaki bilinç düzeyi, tarımsal faaliyetlerde profesyonellerin sürece ne kadar müdahale ettiği, doğru dozaj, doğru ilaç, GDO yerine, doğal ve yerli organizmaların üretilmesi, mutfağa kadar gelen gıdalar üzerinde hala kimyasal kalıntıların varlığı, yüksek gerilim hatları, gıda güvenliği ve etkili denetim, toprak ve yer altı sularındaki mevcut kirlenmişlik düzeyi, hava kirliliği, şebeke suyundaki kirlilik düzeyi, gıda kontrolü, sağlıklı gıdaya erişim, mezbaha ve kesimhanelerin standartlara uygunluğu, gıdaların açıkta satılması, baz istasyonlarından kaynaklı radyasyon dikkate alındığında, Yenişehir’i yönetenlerin, Yenişehir’deki üretim ve tüketimi kontrol edenlerin toplum sağlığı ve halka sağlıklı gıda yedirilmesi konusunda sınıfta kaldığı söylenebilir. Yani üreticinin hem gıdayı hem de kendini zehirlediğinden bahsedebiliriz” diye konuştu.

Yenişehir’deki tabloyu ağırlaştıracak yukarıdaki hususlardan daha vahim iki proje olduğunu söyleyen Köse, “Birisi Kirazlıyayla’daki maden( bakır, kurşun ve çinko ) tesisi. Diğeri kimyasal, bakteriyolojik ve biyolojik arıtma yapılmadan tarımsal sulamada faaliyet gösteren Boğazköy barajı. Bu projelerle birlikte kanser vakalarının artacağı kesindir. Bu tesisler rehabilite edilmezse sonuç mutlak böyle olacaktır.  Bu problemler üzerinde inisiyatif almak ve çözüm üretmek üzere, Yenişehir Kaymakamlığı’nı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, Yenişehir Belediye Başkanlığı’nı, İlçe Tarım Müdürlüğü’nü, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nü, Ziraat Odası, Muhtarlar Derneği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ticaret Borsası, Tarım Kredi Kooperatifi, Yağlı Tohumlar Kooperatifi, Pancar Kooperatifi, Süt Birliği, Damızlık Birliği, tüm köy tarımsal kalkınma kooperatiflerini, İktidar ve muhalefet partilerinin yerel temsilcilerini ve basımızı konuyu sahiplenmeye, çözüm üretmeye ve birlikte hareket etmeye çağırıyorum. Sağlık konusu siyasetin üzerindedir. Konuyla ilgili tüm kurumları Kaymakamlığın önderliğinde bir yapıya dönüştürelim. Bu coğrafya’da bizden sonraki nesillerin sağlık ve huzur içinde yaşamasını istiyorsak buna mecburuz. Kamuoyuna saygılarımla” açıklamalarını yaptı. 

Kaynak : Ebru ERGÜL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti