“Mekanlar ve topraklar kirletiliyor”

Meyra madencilik tarafından Yenişehir Kirazlıyayla mahallesine yapılması planlanan Çinko Kurşun Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı ile ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Kirazlıyayla Mahallesine gelerek mahalle kahvehanesinde bölge halkı ile bir araya geldi.

Yenişehir 23 Ocak 2020 10:20
“Mekanlar ve topraklar kirletiliyor”
-A +A

Mustafa EFE / Özel Haber

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, Yenişehir Belediye Meclis Üyeleri ve yöneticilerle birlikte Kirazlıyayla Mahallesi kahvehanesinde mahalle sakinleri ile bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Birileri rant sağlayacak diye yüzlerce insanın yaşadığı mekanlar tahrip ediliyor, suları, havaları, toprakları kirletiliyor” dedi.

Mahalle halkı ile bir araya gelen CHP heyeti yapılması planlanan Çinko Kurşun Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı’nın yapılmaması için mücadelelerinde her zaman yanlarında olacaklarını belirtti. CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse “Üç ay içinde Kirazlıyayla’ya 7 kez geldim. Dinlediğim profesörlere ve bilim adamlarına göre Kirazlıyayla’da ölümün temelleri atılıyor. Kurşun, çinko, bakır madeni ayrıştırma işi yapılacak. Kirazlıyayla’da ayağa kalkıp yüzünüzü Bursa’ya dönerseniz, sağ tarafta tarihi ve turistik kent, İznik ve masmavi İznik Gölü, sol tarafınızda ise Osmanlı’nın ilk başkenti Yenişehir ve güzelim Yenişehir ovası var. Kirazlıyayla iki şehri ayıran sırt çizgisi üzerinde konuşlu yem yeşil, güzel bir Anadolu köyü. İznik gölüne uzaklığı kuş uçumu 3,5 km, Yenişehir’e 3km. Meira adlı Lübnan’lı bir şirket Kirazlıyayla ve etrafındaki birkaç köyün(Göllüce, Barcın, Reşadiye) arazilerini de içine alacak büyüklükte bir alan için maden ruhsatı almış. Yenişehir kamuoyunda ÇED sürecinin halkın dikkatinden kaçırıldığı iddia edilmektedir” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Köylümüz 'Ben köyümde yaşamak istiyorum. Benim tahinim, mezarım burada. Ben komşularımla burada yaşamak istiyorum. O yüzden sizi istemiyorum. İtiraz ediyorum, basın açıklaması yapacağım’ diyor. İhtarname gönderip tehdit ediyorlar. Bütün dünyada köylüyü, insanı, ormanı korumak devletin görevidir. Kendi insanının suyunu, geleceğini, havasını korumak iktidarın ve devlet görevlilerinin görevidir. Ama bizler yıllardır, devletin izniyle buraları kirletenlere karşı direniyoruz. Devletin koruması gereken yerler halk koruyor.  Bu maden burada yapılırsa binlerce ton kimyasal çöp kalacak sizlere. Suyunuzu zehirleyecek. Tarım yapma şansınız hiç olmayacak. Yaşayamayacaksınız burada. Kanser artacak, akciğer hastalıkları artacak. Onların kazanacağı paranın tümünü toplasanız sizin bir ciğeriniz kadar değeri yoktur bizim için. Paramı insan mı sorusunu kimse bize sormasın. Biz insan diyoruz onlar para diyor. Bu tesis bütün Yenişehir’e zarar verecek. Bu işin siyasal bir tarafı yok. Hepimiz el ele vermeliyiz. Bir insanlık meselesidir bu. Tarım bu dünyanın en şerefli mesleğidir. Bu nedenle tarımı desteklememiz gerekirken yapılana bak. Tüm bu yaşananların tek sebebi tarımın bitmesidir. Biz buna izin vermeyeceğiz. El birliği ile mücadelemizi edeceğiz ve kazanacağız. Bu haklı mücadelelerinde her zaman mahalle halkımızın yanında olacağız” ifadelerini kullandı.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti