"Kurban dini ölçülere uygun olması lazım"

Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu Başkanlığı’nda toplanan İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Kavak, "Kurban edilecek hayvan dini ölçülere uygun olması lazım" dedi.

Yenişehir 7 Ağustos 2018 16:18
"Kurban dini ölçülere uygun olması lazım"
-A +A

Geçtiğimiz hafta içinde toplanan Kaymakam Suat Seyitoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Ümit Güner, Jandarma Komutanı Üsteğmen Burak Dural, İlçe Müftü V. Kasım Kaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Kavak, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakan Aranmaz, Belediye Veterineri Melis Eriş Selçuk uzun süren toplantının ardından aşağıdaki konuları Yenişehirli vatandaşlar ile paylaştı. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Kavak yaptığı açıklamada, “Dini amaçla ve ibadet maksadıyla yerine getirmeye çalıştığımız kurban kesiminin gerek dini hükümlere uygun olarak, gerekse sağlık ve çevre şartlarına riayet edilerek yerine getirilmesi gerekmektedir” dedi.

SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kavak, kurban satın alınırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıkladı; “Dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydının olması, kulaklarının küpeli olması, kurbanlık hayvanların erkek olanların tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmamış olması.”

BULAŞICI HASTALIKLARDAN NASIL KORUNURUZ?“Sağlık Müdürlüğümüzce, kamuoyu, görevliler ve ilgililerin sağlık şartları konusunda bilgilendirilmesi, çevre ve toplum sağlığının olumsuz etkilenmemesi açısından ortaya çıkabilecek şikâyetlerin yerinde ve zamanında değerlendirilerek sonuçlandırılması, İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonları’nın etkin ve verimli çalışması için gerekli desteğin sağlanması, sürekli olarak kontrol ve denetimlerin yapılması, kontrol ve denetim sonuçlarına göre gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir” diyen Kavak, şöyle devam etti; “Kurban satış yerlerinin, kurbanlık hayvan naklinin, kurban kesilmesinin, kurban kesim yerlerinin ve kesim sonrası etin işlenmesi esnasında gerekli asgari teknik, hijyenik ve güvenlik şartlarına uyulması gerekmektedir. Hayvanlardan insanlara bulaşan ve halk sağlığı yönünden çok büyük önem taşıyan bakteriyel, viral, paraziter ve fungal hastalıklar (zoonotik hastalıklar) mevcuttur. Bu hastalıklardan bazıları: tüberküloz, bruselloz, şarbon, salmonelloz, leptospiroz, kampiylobakteriyoz, listeriyoz, yersiniyoz, toksoplazmoz, kuduz, deli dana hastalığı, Q‐humması, sistiserkoz, kist hydatik, askariazis, teniazis, kriptosporidoz, trişinelloz, sarcosporidozdur. Özellikle yaz sıcakları da eklenince et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Çevre sağlığı yönünden de kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriği önemlidir. Bunların gelişi güzel bir şekilde etrafa atılmaması ve akarsulara dökülmemesi gerekmektedir. Ayrıca bunların ve hastalık taşıyan diğer iç organların (karaciğer ve akciğer gibi) köpek ve kedilere verilmemesi gerekir. Bütün bunlar usulüne uygun bir şekilde imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Bazı zoonotik hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı düşünüldüğünde, etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Bayramlarda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme hissi oluşmakta, ağır ve aşırı yemek yenilmesi halinde ise sindirim zorlukları, gaz sıkıntısı, hazımsızlık, mide bulantısı ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Etin 1-2 gün buzdolabında dinlendirilmesi pişme süresini azaltarak sindirimi daha kolaylaştırmaktadır. Kırmızı etin ağırlıklı olarak tüketildiği kurban bayramında aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketmek başta kalp olmak üzere vücudu olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden özellikle kalp, şeker, tansiyon hastalarının normal beslenme düzeni dışına çıkmamaları gerekmektedir. Daha fazla alınan protein ise enerjiye çevrilirken açığa çıkan üre böbreklerin yükünü artırmaktadır. Bu da yeteri kadar sıvı alınmazsa vücudun susuz kalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden günlük 2-2,5 litre sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.”


Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti