"KOZDERE ÇAMLIĞI YOK OLMASIN"

Yenişehir İlçe merkezine çok yakın bir mesafede olan ve Yenişehir’in en önemli oksijen kaynaklarının başında gelen Kozdere Çamlığında yapılan ağaç kesimine Ercan Özel 'durun' dedi.

Yenişehir 13 Kasım 2020 08:50
"KOZDERE ÇAMLIĞI YOK OLMASIN"
-A +A

ÖZEL HABER- BELKIZ EFE

"NEYE UĞRADIĞIMI ŞAŞIRDIM"

Özel; "Kozdere Mahallesin de yaklaşık 175.000 m2 oksijen deposu devlet ormanının komple tıraşlanarak yok edilmeye çalışıldığına şahit oldum. Kozdere Çamlığı’nda ki ağaçlar acımadan kesiliyor. Köylüler ile birlikte kesimi yapanlara seslenip; 'Durun ne yapıyorsunuz siz?' dediğimizde; 'Biz bu ağaçları  satın aldık, size ne oluyor?' dediler. Kozdere Çamlığında en yaşlısı 100 yılın üzerinde olan irili ufaklı binlerce Karaçam’ın kökünden kesilmeye başlandığını acı bir şekilde izledik. Neye uğradığımı şaşırdım." dedi."ESKİDEN YASAKTI"
Ercan Özel sözlerini şu şekilde sonlandırdı; "Sağlık ve doğal yaşam için son derece önemli olan ağaçlarımızı bu şekilde acımasızca kesmek hangi vicdana sığar? Bundan önce ki Orman Kanunu'na göre, devlet ormanlarından dikili yaş ağaçları kesmek ya da kökünden sökmek yasaktı. Hatta bu yasak kuru ağaçlarla orman içine dökülmüş palamut ve kozalaklarla orman çiçeklerini dahi kapsıyordu. Dikili yaş ağacı, kurumuş ağacı ya da kozalak ve benzeri orman varlığını kesmenin, sökmenin ya da ormandan götürmenin cezası ise 3 aydan 5 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılıyordu. Geldiğimiz durum eminim herkesin canını yakmıştır.Yıllar önce Alaylı ve Ebeköy ormanları bir mobilya firmasına satılmıştı. Bizler o günde köylülerimizin ve Yenişehir’imizin yanındaydık.  Nasıl aylardır Kirazlıyayla'da hukuksuz olarak kesilen binlerce ağacı savunuyorsak, bugünde Kozdere çamlığının göz göre göre yok edilmesine 'dur' diyoruz. "Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti