“Kirazlıyayla’da yapılan bir halk mücadelesidir”

Yenişehir 10 Nisan 2020 10:53
“Kirazlıyayla’da yapılan  bir halk mücadelesidir”
-A +A

Mustafa EFE/ÖZEL HABER
 
Yenişehir CHP Meclis Üyesi Şafak Erdem, Kirazlıyayla, maden ocakları ile ilgili kendisine yapılan açıklamalara cevap verdi. Erdem, “Kirazlıyayla’da yapılan bir halk mücadelesidir” dedi.
 
Yenişehir CHP Meclis Üyesi Şafak Erdem’in açıklaması aynen şöyle; ’’Bu konu hakkında ilk ve son açıklamamdır. Daha öncede benim hakkımda iftiraya varan bir yazı yazılmıştı, görüyorum ki Maden firmasını savunanların en sevdiği hedef benim. Daha önce  yayınlanan  iftira dolu yazı ile ilgili tekzip gönderdiğimi ve Yenişehirli hemşerilerimizin bana o yazı üstünden gönderdiği desteği memnuniyetle takip ettiğimi ifade etmek isterim. Kendilerine bu vasıtayla teşekkür ediyorum. Bu beyana da önümüzdeki günlerde hukuk çerçevesinde cevabımı vereceğim”.  
 
Kirazlıyayla'da yapılan bir halk mücadelesidir. Ne siyasidir ne de provoke edilmektedir. Bu açıklamayı da sırf böyle bir algı yaratılmasın diye yapmayı vazife görüyorum.   Kirazlıyayla'da Ekim ayından itibaren dahil olduğum bir süreç yaşanıyor. Elimdeki dilekçe örnekleri ise köyde yaşayan insanların 2018 den itibaren belli kurumlara dilekçe vermek suretiyle itirazda bulunduklarını gösteriyor. Halk tüm kapılar yüzlerine kapandığında bizim kapımızı çaldı.  Ben de asla siyaseten değil üst kimliği yaşam hakkını savunan,  doğa sever ve hayvan sever biri olarak bu olayın içerisine dahil oldum. Bu süreç içerisinde platform olarak düzenlediğimiz tüm bilgilendirme toplantılarına çok değerli hocalarımız katıldı. Bağımsız  kuruluşlar TTMMOB, meslek odaları, Bursa Barosu Çevre dernekleri sürece dahil oldu.  Biz düzenlediğimiz her etkinliğe tüm siyasi parti başkanlarını davet ettiğimiz gibi Sayın Fikret Hatipoğlu’ nu da davet ettik. Konu ile ilgili görüşmek istediğimiz de kendisine maalesef ulaşamadık. Köylülerin de bu konuda büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını kendi ifadelerinden biliyorum. Bunu destekleyen beyanlara ulaşmak isteyenler için her yerde var. Durum bu iken köyün büyük bir çoğunluğu hatta Bursa'da yaşayıp hafta sonları gelen çocukları bile bu işe karşıyken sanki köyde küçük bir grubu ben provoke etmişim gibi iftira atılıyor. Madene karşı diyerek olayı saptırıyorlar. ‘’ açıklamasında bulundu.
 
‘’Gün Siyaset Yapma Günü Değildir’’
 
Meclis Üyesi Şafak Erdem :’’Yalnız konu o sizin göstermeye çalıştığınız gibi sadece maden meselesi değil. Orada zaten bu maden yıllardır var. Şimdi yapılmak istenen Zenginleştirme tesisi ve 110 dönüm alanda kurulacak atık   havuzları  bu kurulacak tesisin evlerine 200 metre mesafede olması, dedelerinin yattığı mezarlığın 50 metre yakınında olması, en son ağaç kesilen yerin mesire alanları olması, firmanın sondajından sonra kuruyan göletleri. Bu insanlar Devlete karşı çıkmak için değil yüzyıllardır olduğu gibi köylerinde sağlıklı bir şekilde yaşamak için itiraz ediyorlar. Ben de öyle... Sadece çevre savunucusu olarak değil seçilmiş bir belediye meclis üyesi olarak da görevim halkın yanında olmaktır. Gün siyaset yapma günü değildir tüm Yenişehir'li hemşerilerimizi ilgilendiren bir mevzudur.  Eğer siyaset yanlışa yanlış diyememekse Dünya'nın başına gelmiş en kötü şeydir. Böyle çirkinlikleri gördükçe bu tip bir siyasetin zaten benim işim olamayacağını görüyorum.  Tüm hemşerilerimizin bu iftiralara ve linç girişimine sessiz kalmayacağını biliyorum.’’ İfadelerini kullandı.
 
‘’Yasal Süreci Başlatıyorum’’
 
Erdem:’’ Bu yazıları yazanlar, yazdıranlar açıkça bana iftira atıyorlar ve beni hedef gösteriyorlar. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. T.C bir hukuk devletidir. Bununla ilgili yasal süreci de başlatıyorum. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ve Çevre Şehircilik il müdürlüğünde bizlere yetkililerin söyledikleri gibi ÇED önemli bir izindir ama tek başına yeterli değildir, diğer kurumlarında izin vermesi gerekir. Şu ana kadar firmanın almak için başvurduğu izinlerle ilgili son durumlar hakkında da bilgilendirmeye devam edeceğiz. Tarım dışı kullanım izni ile ilgili belgeyi kamuoyunun bilgisine sunuyorum.”dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Torun ve yönetimi YENGİM’i ziyaret etti

Torun ve yönetimi YENGİM’i…

09:35 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu  “YOL MEDENİYETTİR”

Yenişehir AK Parti İlçe…

10:31 - 21 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, 19 Mayıs  coşkusuna ortak oldu

Başkan Aydın, 19 Mayıs …

10:29 - 21 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti