“KIRAZLIYAYLA SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Yenişehir 20 Ağustos 2020 09:20
  “KIRAZLIYAYLA  SAHİPSİZ DEĞİLDİR”
-A +A

Mustafa EFE
 
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, yabancı bir devlet adamının, “Adaleti görmek istiyorsanız zalimlerin sözüne değil, mazlumların gözüne bakın der” atasözünü hatırlatarak “Kirazlıyayla sahipsiz değildir” dedi.
 
Başkan Köse, Kirazlıyayla ile ilgili yaptığı basın açıklaması şöyle;
“Biz adaleti Kirazlıyayla'nın erkeklerinin, yaşlılarının, çocuklarınin ve yiğit kadınlarının bakışlarında gördük.
 
Bu süreç bize kaburga kemiğinin altında, sol yanında vicdan taşıyanlarla, cüzdan taşıyanları ayırt etmemizi sağlamıştır. Yenişehir'de yaşayan herkes için bir sınav olmuştur. Bu sınavı geçenler vardır. Sınıfta kalanlar vardır. Zalimden yana olanlar, mazlumun yanında duranlar vardır. Bu mücadeleyi siyasi eylem, anarşi, devlete karşı gelme olarak görenler, para karşılığı kalem oynatanlar, makam ve koltuk kaygısıyla zulme sessiz kalanlar, kendini parlatmaya çalışanlar, köyünü, köylüsünü parayla değişenler vardır.
 
Bunun yanında halkının yaninda yer alıp soruşturmaya uğrayan bilim adamları vardır. Kayıhan Pala gibi. Bedenini iş makinasının önüne koyan, Kirazlıyayla için Valiyle görüşüp, maden faaliyetine ara verdiren, davaya 2017 den beri sahip çıkan, hakim ve savcılarla görüşüp, keşif sürecini hızlandırmaya çalışan, Denizli'den kalkıp desteğe gelen milletvekilleri vardır. Tehdit edilen, siyaseten linç edilmek istenen, iftiraya uğrayan, hakaret gören çevreciler, gazetecilerimiz, yerel siyasetçiler ve meclis üyelerimiz vardır.
 
Bu hikayenin kahramanı, başrolde olan Kirazlıyayla halkının kadınlarıydı. Sevgi ablaydı. Gülizar kardeşimiz ve diğerleriydi. Kirazlıyayla'lılardı Onları ramazanda aç karnına, uykusuz, güneşin altında, soğukta, yağmurda, pandemide, yılmadan, yorulmadan , gece-gündüz mücadele ederken gördüm. Onları mahkeme salonlarında gözü yaşlı, barikatların önünde kızgın ve kırgın, jandarmada gözaltındayken üzgün gördüm. Onları sahipsiz, terk edilmiş, aldatılmış gördüm. Onları yolları jandarma tuttuğunda orman içindeki patikalardan 14 kilometreyi koşarak şehre inerken gördüm. Yollarını kesen, kendilerini tutuklayan jandarmaya sahip çıkarken gördüm. Atalarının mézarınin, göletin, çeşmelerin, meraların, yolların, cocukluklarinin gectigi yaşam alanlarının ellerinden alınacak diye korku içindeyken gördüm.
 
Onların çayıni içtim, ekmeklerini yedim. Bu mücadeleyi onlar kazandı. Bedelleri onlar ödediler. Ben gördüklerim karşısında bir insan, bir Yenişehir'li ve partimin ilçemdeki temsilcisi olarak vicdanen rahatsız oldum. Bu onurlu mücadeleye elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. İşe siyaset karışmasın, davaya zarar vermeyelim diye gayret sarf ettik. Geri durmaya çalıştık. Ama kimse ileri çıkmayınca, şehri yönetenler halka sırt çevirince, şehri sahipsiz bırakmadık,  inisiyatif alarak parti örgütümüzü harekete geçirdik. Her gelişmeyi anında, il başkanı, milletvekilleri, genel baskan yardımcıları ve on yedi ilçemizin ilce başkanlarıyla paylaşarak seslerini mecliste duyurma gayreti içinde olduk. Genel baskanımın ve MYK’nın desteği arkamızdaydı. Vekillerime her çağırdığımızda koşarak geldikleri için, Kirazlıyayla'ya ses oldukları için gönülden teşekkür ederim. İlçe örgütü olarak beraber hareket ettiğimiz meclis üyelerime, yöneticilerime ve parti üyelerime de teşekkür ederim.
 
Ayrıca Bursa ve Yenişehir Çevre örgütlerine, Bursa Barosuna, bilim adamlarına, avukatlarımız Erelap Bey ve Osman Bey'e, iyi partili dostlarımıza ve destek veren diğer partililere, Yenişehir Emeklisen'e, oy birliği ile karar veren bilirkişi heyetine, atık tesisi için yürütmeyi durdurma kararı veren vicdanlı hakimlere, maden firmasına beton satmayan iş adamı Ferdi Tercanlıoğlu’na da teşekkür ederim. Yüreği Kirazlıyayla için atan, halkının yanında yer alan tüm vicdan sahibi tüm güzel insanlara teşekkür ederim.
Gelinen nokta çok önemlidir.
Maden tası tarağını toplayıp burayı terk ettiğinde Kirazlıyayla kurtulmuş olacaktır. Sadece Kirazlıyayla değil, Yenişehir, Iznik, Yenişehir ovası, İznik gölü, tarihsel ve kültürel zenginliğimiz, geleceğimiz ve geçmişimiz de kurtulacaktır. Bunu Yenişehir ve Bursa Kirazlıyayla halkına borçludur.
Bu gün akşam Kirazlıyayla insanını gülerken gördüm. Ben de mutlu oldum.
Bu gün güzel bir sonuç elde edilmiştir. Eğlenmek, sevinmek, en çok kadınların hakkıdır. Şimdi eğlenelim ama rehavete kapılmadan yarın için hazırlık yapalım. Biz tüm parti teşkilatımızla daima yanınızda ve arkanızda olacağız.
 
Bu gün yine koşarak geldikleri ve aramızda oldukları ıçin Il başkanım İsmet Karaca, milletvekillerimiz Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın'a ve İYI parti milletvekili, Genel başkan Yardımcısı Ahmet Erozan'a teşekkür ederim. Bu süreç bizi Kirazlıyayla insanıyla akraba yaptı. Artık buraya her geldiğimizde önümüze bir bardak çay konacağından eminiz” dedi.
Hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Kaymakam Seyitoğlu’na,İznik Kaymakamı Recai Karal’dan ziyaret

Kaymakam Seyitoğlu’na,İznik…

10:54 - 19 Eylül 2020
Yenişehir
Yenişehir İHH'dan;  Mülteci Kamplarına Yardım Tırı

Yenişehir İHH'dan; Mülteci…

09:21 - 18 Eylül 2020
Yenişehir
Vekil Işık’tan ziyaret

Vekil Işık’tan ziyaret

09:18 - 18 Eylül 2020
Yenişehir
YENİŞEHİR VE EĞİTİM

YENİŞEHİR VE EĞİTİM

09:20 - 17 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti