“Kirazlıyayla, flora bakımından zengin”

Yenişehir 24 Haziran 2020 11:45
“Kirazlıyayla, flora bakımından zengin”
-A +A

Haber: Mustafa EFE

On TV
ekranlarında yayınlanan ve Orhan Efe’nin sunduğu Türkiye Gündemi programına Hukukçu Yüksel Ağa, Kirazlıyayla Mahallesi halkı ile Meyra Madencilik arasında yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Hukukçu Ağa, “Kirazlıyayla Yenişehir ve İznik arasında hakim bir tepede bulunan çok güzel ve Türkiye’de flora bakımından zengin olan bir yer. Böyle bir flora yok edilecek” dedi.
 
Hukukçu Yüksel Ağa, “Meyra Madencilik büyük bir fırsatçılık yaparak avukatların, kamu çalışanlarının izinli olduğu, kamu çalışanlarının dahi işe gidemediği, halkımızın evden dışarı çıkamadığı bu korona günlerinde Kirazlıyayla’da maden faaliyetlerine günde 200-300 kamyonla fırsattan istifade etmek suretiyle devam ettirmiş. Kirazlıyayla Yenişehir ve İznik arasında hakim bir tepede bulunan çok güzel ve Türkiye’de flora bakımından zengin olan bir yer. Böyle bir flora yok edilecek.” ifadelerini kullandı.
 
Ağa, “Meyra Madencilik’in çevre değerlendirme başvuru formunun on birinci sayfasında burada yaklaşık kırk kişinin çalıştırılabileceği yazıyor. Neticede kırk kişi çalışacak ve bunu çıkarabilmek için dinamitlerle patlatma yapılacak. Yani koskoca bir dağ florasıyla birlikte uçurulacak. 2013 yılında 24 hektar olan alan, 2015 yılında 273 hektara çıkartılmış. Neredeyse 12 katı bir büyüklüğe çıkartılmış maden işleme sahası. Bir de zenginleştirme denilen flotasyon çalışması yapılacak. Yani maden çıkartıldığı sahada işlenecek. Akabinde bunun işlenmesi için, gerekli su ve atıkların depolanması için havuz yapılacak. İstişarelerde bulunduğumuz arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler bu havuzun patlayacağı, tutunamayacağı şeklinde. Burada kamuoyunu aydınlatacak merciler yok. Şimdi deniliyor ki ‘Kırık kişi çalışacak’. Devlet kırk kişinin çalışacağı başka istihdamlar bulabilir ama o dağlar, o flora yok edilirse kaldı ki kendilerinin başvuru raporlarında bu faaliyetin yaklaşık on yıl süreceği söyleniyor. Yani iki yüz bin ton hafriyat yapılacak, o da yılda. Sonra o hafriyat ayrıştırılacak, tesis de orada yapılacak, arıtma havuzu yapılacak, flotasyon çalışması yapılacak. Bunlardan ne kazanacak? Kırk kişi çalışacak. O da yarın değil, önümüzdeki sene de değil. Siz bunu yapıyorsanız bunun sonuçlarını da söylemek durumundasınız. Sadece bunun artısı kırk olamaz. Yani devlet sadece madencilik faaliyetinden maden devlerinin vereceği vergilere kalamaz. Devlet başka imkanlar sunmalıdır diye düşünüyorum. Aynı zamanda bu insanların yaşam hakkına da bir saldırıdır. Bu konuda yetkilileri milletimize bilgilendirici, onun artısını eksisini ortaya koyan açıklamalarda bulunmaya davet ediyorum. Çünkü köylümüzü güvenlik güçlerimizle karşı karşıya bulunduracak şeylerden kaçınmak lazım. Zaten milletimiz de askerimize ve polisimize son derece saygılı ama kendi arazisine gidemiyorsa, orada çok ciddi bir zehirlenme tehlikesi oluşacaksa, dinamitlerle patlatılacak, flotasyon dedikleri yani zenginleştirme tesisi kurulması ve atık barajının oluşmasıyla bu çinko, bakır kurşun, bunlar aynı zamanda ağır maden. İnsan sağlığı için de zararlı. Bunların toprağı ve havayı kirletmesine müsaade edilmemeli. Çünkü Kirazlıyayla florası çok zengin bir yer. Kirazlıyayla, Kirazlıyayla olarak kalsın. Hiç kimsenin Kirazlıyayla’yı Zehirli yayla yapmaya hakkı yoktur. Bu sebeple Kirazlıyayla köylülerinin yaşam haklarına, yaşam alanlarına saygı duyan, onlarla birlikte olan ve bu konuda kendilerine destek veren siyasilerimize de teşekkür ediyorum ama Bursa milletvekilleri, milletin vekilleri olarak bu konuda Yenişehir’e, Bursa’ya açıklamalar yapması icap ediyor. Bu açıklamalarını vekillerimizden bekliyoruz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir'de 15 Temmuz şehitleri anıldı

Yenişehir'de 15 Temmuz…

12:36 - 16 Temmuz 2020
Yenişehir
Yenişehir'e Çok ‘Özel’ Başkan

Yenişehir'e Çok ‘Özel’ Başkan

12:30 - 16 Temmuz 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, Bursa gündeminde!

Başkan Aydın, Bursa…

12:32 - 14 Temmuz 2020
Yenişehir
Aydın'dan Ayasofya açıklaması

Aydın'dan Ayasofya açıklaması

12:31 - 14 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti