‘Her hastaya kemoterapi uygulanmaz’

Meme kanserinde cerrahi de dahil olmak üzere birbirinden farklı 4 tedavi seçeneği olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu, her hastaya kemoterapi uygulanmasının zorunlu olmadığını belirtti.

Sağlık 23 Ocak 2018 00:12
‘Her hastaya kemoterapi uygulanmaz’
-A +A

 Meme kanserinde ameliyat dışında 3 tedavi tipi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kadıoğlu, "Bu tedavilerin bir bölümü medikal onkologlar, bir bölümü de radyasyon onkologları tarafından yapılmaktadır" dedi ve cerrahi dışındaki tedavi seçenekleri olan kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisini şöyle anlattı: "Kemoterapi: İnsanların korkulu rüyası olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Ancak aslında bu kadar korkulması biraz da bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Meme kanserinde alınacak sistemik ilaçları anlatmak için kullanılır. Meme kanserindeki kemoterapi 21 günlük aralıklarla veya haftalık aralıklarla verilen bir tedavidir ve meme kanseri özelinde alınan kemoterapiler maalesef saçları dökmektedir. Ancak unutulmaması gereken konu tedavi bitiminde saçların tekrar gelmesidir. Yani tedaviniz bittiği zaman tekrar saçlarınız çıkacaktır. Kemoterapi sürecinde bulantı, kusma, halsizlik gibi yan etkileri azaltmak için birçok yardımcı yöntem (ozon tedavisi, nöral terapi vb.) bulunmaktadır.” 
"HORMON TEDAVİSİNDE SAÇLAR DÖKÜLMEZ"
 
Diğer tedavi yöntemlerini de anlatan Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu “Her hastaya kemoterapi verilme zorunluluğu yoktur. Burada kanserin boyutu, kanser hücrelerinin bölünme sıklığı, koltuk altındaki lenf bezlerinde kanserli hücrelerin olup olmadığı gibi faktörler bu durumu belirleyebilir. Radyoterapi ise radyasyon içeren bir tedavidir. Radyoterapinin meme kanseri özelindeki amacı meme ve koltuk altındaki tekrarları engellemektir. Ve faydası zararlarıyla kıyaslanamayacak kadar fazladır. Hormon tedavisi ise ağızdan alınan haplar veya belli bir süre aralıklarla yapılan iğnelerdir. Kemoterapide olduğu gibi her hastaya verilmesi zorunluluğu yoktur. Hangi hastaya hangi ilacın verileceği hastanın yaşına ve menapozda olup olmamasına da bağlıdır. Ayrıca kemoterapideki gibi hastaları rahatsız eden saç dökme, mide bulantısı gibi yan etkileri de yoktur” şeklinde konuştu. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti