“Halkımız bilinçlendirilmeli”

Yenişehir Kirazlıyayla köylülerinin flotasyon tesisi ve ağaç katliamına karşı İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Bülent Korku açıklamalarda bulundu.

Yenişehir 6 Nisan 2020 11:05
“Halkımız bilinçlendirilmeli”
-A +A

Mustafa EFE/ÖZEL
 
Yenişehir İYİ Parti İlçe Başkanı Bülent Korku, “ Mesele sadece Kirazlıyayla’nın değil bütün Yenişehirindir. Zehirli atıklarıyla çevre katliamına yol açacak olan tesisin yapılmasına karşı çıkan Kirazlıyayla mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın yanındayız.

Meyra madencilik faaliyete geçmesi durumunda yalnızca Kirazlıyayla da  bulunan vatandaşlarımız değil tüm Yenişehirli vatandaşlarımızın sağlığına tehdit oluşturacaktır. Faaliyete geçmesi planlanan madencilik tesisinde oluşabilecek bir hata sonucunda toprağa yada suya karışabilecek kanserojen maddenin bilançosu hepimiz için ağır olacaktır.

Başkan Korku, “Şirketin faaliyet alanının bulunduğu bölgede köyün  mesire alanları, mezarlığa yakınlığı , ormanlık bölgesi ve heyelan bölgesinde bulunması hem köyü hem de  Yenişehirimizi büyük bir tehdit altına almaktadır.”
 
Korku, “Bölge deprem bölgesidir, İznik-Mekece fay hattı buradan geçmektedir. Madenin faaliyete geçtiği takdirde bölgeden kalkacak tozlar kuzey yönünden esen rüzgarlarla Yenişehir ovasına taşınacaktır. Kirazlıyayla köyünde bulunan tarım arazileri, orman, köy mezarlığı, gölet, kiraz ağaçları , ceviz bahçeleri, mera ve sular maalesef  yok olacaktır .Olası bir  deprem veya heyelanda atık barajları yıkılırsa içindeki zehir ve balçık Barcın köyü üzerinden Yenişehir ovasına akacak ve kaçınılmaz bir son karşı karşıya kalınacaktır.”
 
Korku, “Korona virüs ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde toplum olarak evde kal sloganıyla salgının önüne geçmeye çalışıyoruz. Ama gelin görün ki Kirazlıyayla mahallemizde yapılmak istenen ve köylümüzün karşı çıkmasına ardından devam eden maden, flatasyon ve atık barajı projeleri devletimizin evde kal çağrılarını dikkate almayıp hızlanarak devam etmekte. Başlayan ağaç kesimleri köylümüzün göstermiş olduğu tepki ve  karşı çıkmasıyla engellendi. Buna rağmen bir kez daha başlayan ağaç kesimleri tekrar Kirazlıyayla mahallesi sakinlerinin  direnişi ile karşılaştı ve en son verilen 15 gün hiçbir şey yapılmayacağı sözü üzerine köylümüz evlerine döndü.’’
 
Muhtar tepki aldı
Bülent Korku,’’Kirazlıyaylalı vatandaşların büyük tepkisine maruz kalan mahalle muhtarı yaşanılan bu süreçte  acilen Meyra madenciliğin değil kendi köylülerinin yanında durmalı ve tavrını net sergilemelidir’’ ifadelerini kullandı.
Her zaman Yenişehirli halkımızın yanındayız
Korku, “Üzerimize düşen her ne olursa olsun Yenişehirli vatandaşlarımızın menfaati doğrultusunda hareket edeceğimizden hemşerilerimizin hiçbir zaman kuşkusu olmasın. İYİ parti teşkilatı olarak dün olduğu gibi bugünde halkımızın yanındayız. Vatandaşlarımızın haklı sebeplerden dolayı kabul görmeyip karşı çıktığı hiçbir proje yapılmamalıdır. Biz her zaman İYİ parti teşkilatı olarak halkın istekleri ile yan yana olacağız” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

19:15 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Torun ve yönetimi YENGİM’i ziyaret etti

Torun ve yönetimi YENGİM’i…

09:35 - 22 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti