‘Gönül dili sevgi’

Yenişehir Tahirağa İlkokulu’nda eğitim gören Suriyeli öğrencilerin hazırladığı program renkli görüntülere sahne oldu.

Yenişehir 17 Mayıs 2018 15:17
 ‘Gönül dili sevgi’
-A +AYenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, “Aynı dili konuşmak da gönlümüzün coğrafyası çok geniş. Kaymakamımız Suat Seyitoğlu’nun önderliğindeki bu proje gerçekten çok anlamlı. Bu gün burada şarkı, şiir, ilahi ve folklor gösterisi yapacak olan çocuklarımızın hepsi Suriyeli. Yenişehir kültürüne çok kısa sürede entegre oldular. Bu duruma gelmeleri kolay olmadı.  Gerçekten sıkıntılı bir süreçti. Ancak öğretmenlerimiz gerçekten çok gayretli çalıştılar ve gelinen nokta ortada. Kendi ülkelerinde nasıl yaşadılarsa burada da aynı şekilde yaşadılar. Bu çocuklarımızın bu dunuma gelmesinde emekleri olan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.“İZLEYİCİLERDEN BOL ALKIŞ ALDILAR”

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’te konuşmasında, büyük devlet olmanın temelinde sevginin yattığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti olarak nerede bir mağdur millet varsa yanlarında olduk. Nerede bir yetim varsa başlarını okşadık. Bu gün izlediğimiz bu güzellikler 5 yıllık bir birikimin sunucu. Bu proje için kaymakam beye teşekkür ediyorum. Bu yavrularımız kendilerini kendi evlerinde kendi memleketlerinde hissettiler. Bizim kültürümüzü benimsediler. Biz de belediye olarak bu projeye destek olmaktan dolayı mutlu olduk” dedi. Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu’da konuşmasında, kendi memleketlerinden savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan bu insanlara kucak açıldığını belirterek, “Asla kültürlerini asimile etmedik. Kendi kültürleri ile bizim kültürümüzü birleştirdik. Sonuçta ortaya çıkan bu tablo bizleri son derece mutlu etti. Bu çocukların bu duruma gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikte daha sonra tamamı Suriyeli olan çocuklar folklor gösterisi, şiir dinletisi, şarkı ve okudukları ilahilerle izleyicilerden bol bol alkış aldılar. 

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti