“GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ KATLETMEYİN”

Yenişehir 11 Haziran 2020 09:15
 “GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ KATLETMEYİN”
-A +A

MUSTAFA EFE/ ÖZEL HABER

Başkan Ahmet Köse, Kirazlıyayla Köyü'nde Meyra adlı Lübnanlı bir firmanın 340 hektarlık geniş bir alanda bakır, çinko ve kurşun çıkarmak için ruhsat aldığını belirtmişti.
 
 
 
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse’nin, Yenişehir’in geçmişini ve geleceğini vurgulayan açıklaması aynen şöyle;
 
“Osmanlı Beyliği, 1299 da Osman Bey tarafından Söğüt 'te kurulduktan hemen sonra Inegöl, Bilecik ve Yarhisar 'ı topraklarına katmış, 1301 de Yenişehir ovasında bu günkü Koyunhisar'da devasa Bizans ordusuyla girdiği tarihinin ilk savaşından da galibiyetle ayrılmıştır. 
 
 
Osman Gazi'nin bu savaşta cok sevdiği yeğeni ve kardeşi Gündüz ALP'in oglu Aydoğdu Bey şehit olmuştu ve bu ölüm onu çok üzmüştü. Bu gün türbesi Koyunhisar köyündedir. Bu savaştan sonra ovanın ortasında Osmangazi tarafından yeni bir şehir kurulur, adinadaYenişehir der.Burada saray ve hamam yaptırır.
 
Çadırdan binaya geçiş burada başlar. Sonra Külliyeler camiler ve zaviyeler inşa edilir. Osmanlının ilk başkenti burasıdır. Iznik ve Bursa fet edilene kadar 25 yıl başkentlik yapmıştır. Osmanbey ilk kanunnamesini ve ilk parasını burada basmıştır. Aşiretten imparatorluğa giden destanın ilk sayfaları burada yazılmıştır.
 
Sonradan 1. Murat zamanında Postinpuş zaviyesi, Voyvoda Camii, Koca Sinan Paşa Külliyesi, Balı Bey Camii, Orhan Bey zamanında Ulu Cami, Suleyman Paşa Külliyesi, Çifte Hamam, Yarhisar'daki Orhan Camii inşa edilmiştir.
Yarhisar Nilüfer Hatunun şehri ve Orhan Beyin çocukluğunun geçtiği yerdir.
YENİŞEHİR , 700 yıl önce Osmanlının kurduğu ilk Türk şehridir. 600 yıl boyunca Osmanlının eti, sütü, tahılı, hububat ve sebzesi bu topraklardan ve Yenişehir Ovasından sağlanmıştır. 
 
Yurdumuzun sayılı ve en verimli topraklarına sahip 740 km2 lik alanda yılda 4 ürün almak mümkündür. Dünyanın en kaliteli biber ve domatesi burada yetişir. Bu urunler bu gün dunyanın her yerine ihrac edilmektedir. Bu alanda sulu tarım yapmak için Göksu çayı üzerinde inşa edilen Boğazköy barajı ve ovadaki devasa sulama sistemi trilyonlar harcanarak 20 yılda tamamlanabilmistir. 
 
Ova ve şehir Kuzey Anadolu fay hattının üzerindedir. Iznik-Mekece fay hattı buradan geçmektedir. Son zamanlarda Kirazlıyayla Köyü'nde Meyra adlı Lübnanlı bir firma 340 hektarlık geniş bir alanda bakır, çinko ve kurşun çıkarmak ve ayrıştirmasını yapmak için ruhsat aldığını iddia ederek atık barajı inşaatına ve ağaç kesimine başladı. Köyün merası, göletı, mesire alanları, çeşmeler,yollar madenin telle çevirdiği alanın içinde kaldı. Dolayısıyla köylüler yaşam alanları ve gelecekleri ellerinden alındığı için infial içindeler. Terk edilmislik, dışlanmışlık, yok sayılmışlık, düşmanlaştırılmıslık duygusu içindeler. 
 
Firmanın kullanacağı su ve tarım toprağının vasfını değiştirmek için hala izin alamadığını da gerekçe göstererek madene karşı eyleme geçtiler. Her gün, sabah 6 dan gece 12 ye kadar, salgında, soğukta, güneş altında, ramazanda, yasaklarda, yaşlı genç, kadın erkek, madenin ruhsatının iptal edilmesi için çırpınıp duruyorlar. En son dunya cevre günunde Jandarma yolları kesince 500 kişi, Kirazlıyayla'dan Yenişehir'e 14 km. lik yolu orman içindeki patikalardan yürüyerek ve koşarak indi. Devletin karşılarına jandarmayı dikmesini doğru bulmuyorlar. Bir kaç gün önce tutuklama ve göz altılar başladı. 
 
Burada Jandarma ciddiyet, vakar ve görev bilincinden uzaklaşmadan vatandaşla olan ilişkilerde ölçülüydü. Kanun ordusu olma gerçeğinden asla taviz vermedi. Türk ordusunun bu seçkin temsilcilerine karşı, yaşanan olumsuzluklara ragmen Yenişehir halkınin gönlündeki sevgiden zerre eksilme olmadı. Askerlerimizi gönülden alkışlıyorum.
Firma dört büyük ayrıştırma barajından bir kaçını heyalan bölgesine yapıyor . Ayrıştırma işleminde kimyasallar ve diger faaliyetlerde patlayıcılar kullanılacak . Zamanla Samanlı ve Katır daglarında tahrip edilmiş devasa alanlar oluşacak. Toprak, hava ve su kirlenecek. Ruhsat alanı içinde bulunan 8 köyde yaşam sona erecek. 
 
Fay hattına inşa edilen barajlar şiddetli bir depremde yıkıldığında içindeki zehir Yenişehir ovasına veya İznik gölüne akacak. Bölgeden kalkan partiküller rüzgarla veya yağmurla ovaya ve şehrin üstüne inecek. Aynı seyler Iznik ve İznik gölü içinde yaşanacak. Dolayısıyla İznik ve Yenişehir'deki tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerle birlikte, tarım ve canlı yaşamı tehlikeye girecek. Diğer yandan tarımsal sulama için inşa edilen ve büyük paralar harcanan Boğazköy barajı, kargo taşımacılığı için inşa edilen hava alanı işlevini yitirip ölü yatırıma dönüşecek. Gündemde olan test merkezi, hızlı tren vb. projeler anlamını yitirecek. 
 
Boyutu, faaliyetin turü, niteliği ve benzerleri dikkate alındığında sonraki zamanlarda Inegöl, Orhangazi, Gürsu, Kestel ve Gemlik'in dahi etkileyebileceğini ön görmek gerekir.
İlginç noktalardan biride, köylünün muhtarı istifaya cağirmasıdır. Hemen komşu köy Beypınar'dan olan Belediye Başkanının ve Yenişehir Kaymakamının tavrı da akıl ve vicdanla izah edilebilir gibi değildir. Bu köyden %90 oy alan iktidar temsilcilerinin köylüden vebalıymış gibi uzak durması manidardır.
Bir başka ilginç nokta ise firmanın köylünün itirazlarından sonuç alamayacağından eminmiş gibi gece 24 e kadar faaliyetlerine inatla ve hızla devam ediyor olmasıdır.
Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Yenişehir'de tarım yapan, yaşayan ve kaderini bu şehrin kaderiyle ortaklastiran biri olarak," Sayın Cumhurbaşkanı size ne söylendiği, nasıl söylendıği, neyin amaçlandığını bilemiyoruz. Siz de vicdan taşıyorsunuz, yaradılanı yaradandan ötürü sevdiğinizi söylüyorsunuz. Eğer öyleyse Kirazlıyayla Köyü'nden 75 yaşındakı Tenzile teyzenin feryadına kulak verin. Yenişehir'e, İznik'e, ovaya, göle, tarihe, ağaca kıymayın. Etrafınızdaki niyeti bozuk, amacı farklı olanları fark edememiş olabilirsiniz. Lütfen buyuksehir belediyesi sizin partinizde olan bu kadim şehir Bursa'ya kulak verin. Hadiseyi bir de halkdan dinleyin. 
 
Fatih'in, Kanuni'nin ve Abdulhamit'in dedeleri, ataları Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Gündüz ALP, Aydoğdu Bey, Balı Bey, Koca Sinan Paşa, Süleyman Paşa ve Nilufer Hatun'un kemiklerini sızlatmayın . Osmanlı'nın fidandan ormana döndüğü bu kutlu topraklara ve devletini baba bilen halkına sahip çıkın”.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel;  “ Kirazlıyayla mutlu haberi bekliyor”

İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan…

10:30 - 10 Ağustos 2020
Yenişehir
“Taban fiyatları revize edilmeli”

“Taban fiyatları revize…

10:33 - 7 Ağustos 2020
Yenişehir
Yenişehir'de kurulan uçuş okulunda pilot eğitimleri başlayacak 'HEDEF 250 PİLOT'

Yenişehir'de kurulan uçuş…

09:19 - 6 Ağustos 2020
Yenişehir
“BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR”

“BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR”

10:56 - 5 Ağustos 2020
Yenişehir
SEYİTOĞLU DENETİMDE

SEYİTOĞLU DENETİMDE

10:55 - 5 Ağustos 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, “Bayram öncesi ve sonrası dezenfekte çalışmalarımız sürdü”

Başkan Aydın, “Bayram öncesi…

11:00 - 4 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti