“Bölge halkı bu tesisi istemiyor”

Barcın Köyü muhtarı İsmail Yüksel, yeni kurulacak maden ayrıştırma merkezleri ile ilgili bölge halkının endişeleri olduğunu belirtti.

Yenişehir 26 Ekim 2019 09:50
 “Bölge halkı bu tesisi istemiyor”
-A +A


Ertan ADANA / Özel Haber

İsmail Yüksel, ”Kütahya, Balıkesir ve Çanakkale’den gelecek madenlerde siyanür olduğu söyleniyor. Tesisin yapılacak olduğu arazinin 600 metre altında, köyümüzün içme ve tarla sulama suları çıkıyor” dedi. Yenişehir Kirazlıyayla’ya maden ayrıştırma merkezi kurulacak. Meyra Madencilik adına çinko, kurşun, bakır zenginleştirme atık barajı tesisi açılacak. Tesiste günlük 1000 ton cevherin zenginleştirilmesi planlanıyor. Bu işlem sonucunda günlük 12 ton kurşun, 42 ton çinko, toplamda 55 ton konsantresi alınması beklenmektedir. Tesisin çalışma kapasitesi yıllık 300,000 ton planlanmış olup ruhsatlı alandaki maden ocağı düşünüldüğünde tesisin ömrü 10 yıldır. Ancak işletme sırasında karşılaşabilecek yeni rezerv alanları ve Balıkesir, Çanakkale, Kütahya’dan getirilecek tüvanan malzeme ile projenin ömrünün uzatılması bekleniyor.  Barcın Köy halkının endişeleri olduğunu vurgulayan köy muhtarı İsmail Yüksel, ”Kütahya, Balıkesir ve Çanakkale’den gelecek madenlerde siyanür olduğu söyleniyor. Tesisin yapılacak olduğu arazinin 600 metre altında, köyümüzün içme ve tarla sulama suları çıkıyor. Su Tutar raporu mevcut olan, 400 metre derinliğinde gölet projemiz var. DSİ ve BUSKİ’ye gölet için dilekçelerimizi verdik. Yer altı suları için açılmış resmi sondaj kuyularımız bulunmaktadır” açıklamasını yaptı.

“SİYANÜR KULLANIYORLAR”

Bölgede 7 ay boyunca akan dereler olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Bu sene Cihadiye, Kocasu ve Devlet Hastanesi’nin bitişiğindeki derelere suyumuz akmaktadır. Madencilik şirketi 100 metre derinliğinde, 150 metre genişliğinde devasa havuzlar yapmayı planlıyor. Bu havuzların zararının olmadığını söylüyorlar ama bir gün mutlaka bu havuzlardaki sular derelere akacak ve akan su ovaya gidecek. Siyanür maddesi kullanıyorlar ama bize başka bir isimde madde söylüyorlar. Konuları bilmediğimiz için bize detaylardan bahsetmiyorlar. Yapılan havuzlara ördek koymuşlar. Madem bu havuzlarda tutulan su zararsız, suyu havuzlarda tutacağınıza derelere salın ki ovalılar tarlalarını sulasın diye yetkililere söyledim” ifadelerini kullandı.

KİMSE TESİSİ İSTEMİYOR

Sarıyer ve Kirazlıyayla bölgelerinin heyelan bölgesi olduğunu belirten muhtar Yüksel, “150 metrelik alan göçüyor. Bu alana tesis yapmaya çalışıyorlar. Tesis için kullanılacak suyu da İznik Gölü’nden almayı planlıyorlar. Günlük 500,000 bin ton su tesise çekilecek. Bu bahsettiğim konular ÇED raporlarında da bulunmakta. Bu tesisi Kiralıyayla ve Barcın halkı olarak istemiyoruz. Bir tek Kirazlıyayla muhtarı dışında kimse tesisi istemiyor. Barcın köyü muhtarı olarak sesimizi duyurmaya çalışıyorum” diye konuştu.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
“SOSYAL MESAFEYE   DİKKAT EDELİM”

“SOSYAL MESAFEYE DİKKAT…

09:30 - 4 Haziran 2020
Yenişehir
“Sahte emlakçılara dikkat”

“Sahte emlakçılara dikkat”

10:25 - 3 Haziran 2020
Yenişehir
“ESNAFA BORÇ DEĞİL,HİBE YAKIŞIRDI”

“ESNAFA BORÇ DEĞİL,HİBE…

10:11 - 3 Haziran 2020
Yenişehir
”Yenişehir ovası ve İznik gölü gözden çıkarılmış”

”Yenişehir ovası ve İznik…

10:09 - 2 Haziran 2020
Yenişehir
Korona, Lastik Değişimini Unutturdu

Korona, Lastik Değişimini…

11:00 - 1 Haziran 2020
Yenişehir
Yenişehir normalleşmeye rahat giriyor

Yenişehir normalleşmeye rahat…

19:15 - 31 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti