“10 YILLIK REZERV VAR”

Meyra Madencilik tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında ele alınan konulardan biri de, ilçe dışından maden getirilerek burada işlenip işlenmeyeceği oldu.

Yenişehir 11 Şubat 2020 09:29
“10 YILLIK REZERV VAR”
-A +A

Kaan KOÇAK/ ÖZEL HABER

Toplantıya katılan yetkililer, dışarıdan maden getirilerek, Kirazlıyayla’da işlenmesinin söz konusu olmadığını açıkladılar.
 
Konuşmacılardan Meyra Madencilik Sözcüsü Maden Mühendisi Dr. Mustafa Zengin, “Bölgede yapılan sondajlarda şimdilik 2 milyon 600 bin ton cevher tespit edildi. İşlenmesi ise yaklaşık 10 yıl sürecek. Dışarıdan maden getirilmeyecek” dedi.
 
BARCIN MUHTARI YÜKSEL: KARŞI DEĞİLİZ
 
Maden çıkarılmasına kesinlikle karşı olmadıklarını belirten Barcın Muhtarı İsmail Yüksel ise, “Bölgeden yıllardır maden taşınıyor, Barcın olarak hiçbir sıkıntı olmadı. Burada 10 yıllık rezerv var. Balıkesir, Kütahya ve Çanakkale’den de maden taşınacağı söyleniyor. Bu doğru mu?” diye sordu.
 
DİŞARIDAN MADEN GELMEYECEK
 
Meyra Madencilik Sözcüsü Zengin de, Muhtar Yüksel’in sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: “Madencilikte kimse, dışarıdan getirip işlemek istemez. Kârlılık düşer. Bizim metali kendimiz üretmemiz lazım. Biz çocuklarımıza gelecek hazırlamak istiyorsak, bu ülkeyi bağımsız kılmak istiyorsak, bu madenleri çıkarmalıyız. Buradaki cevher oldukça fazla, dışarıdan getirmeyeceğiz.”
 
“MADENCİLİK BİZANS DÖNEMİNDE BAŞLADI”
 
Kirazlıyayla’da ilk madencilik faaliyetlerinin Bizans döneminde başladığına işaret eden Zengin, sözlerini şöyle tamamladı: “Son 4 kuşaktır süren madencilik faaliyetlerinde toplam 600.000 ton cevher üretilmiştir. Ve yapılan sondaj ve analiz çalışmaları ile uzun yıllar işlenecek rezerv olduğu anlaşılmıştır. Fransızlar burada, 5 yıl çalışmışlar. 1895-1900 yılları arasında Fransız bir mühendis çalışmış. 1912-1917 yılları arasında Yorgo adında bir gayrimüslim. 1937 yılında Hummel adında bir bilim adamı rapor yazmış. 1976 yılında MTA jeofizik ve sondaj yapmış. Tüm bu çalışmalarda 7 adet kısa galeri açılmış. 1976-1989 yılları arasında açık ocak yöntemiyle yaklaşık 600 bin ton cevher üretilerek yaklaşık 300 bin tonu Yenişehir’de kurulan 100t/ün kapasiteli flotasyon tesisine gönderilmiştir. Geri kalan 300 bin ton düşük tenörlü olarak stoklanmıştır. Ocaktan çıkan parça niteliğindeki yüksek tenörlü cevher Bulgaristan’a ihraç edilmiştir. Bu çalışmalardan sonra ruhsat 2013 yılında Meyra’nın uhdesine geçmiştir. Meyra 2013-2020 yılları arasında arama amaçlı sondaj ve üretim çalışmaları yapmıştır. İnsanlar hastalanmamış, halen üretim yapılıyor. Çevresindeki tarlalarda ürünler yetiştiriliyor. ”
 
“VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU”
 
Öte yandan toplantıya katılan vatandaşlar, yapılan bilgilendirmelerden son derece yararlandıklarını anlattılar. Yetkililerin yaptığı açıklamaların birçok konuyu aydınlattığını vurgulayan vatandaşlar, “Kafamızdaki soru işaretleri büyük ölçüde cevap buldu. Bu kadar uzun bir geçmişi olan maden tesisinin günümüz teknolojisiyle işletilecek olması ve maden firmasının şeffaf yönetim ilanıyla, herhangi bir zarar verici etkinin oluşmayacağına yönelik kanaatimiz güçlendi” diye konuştular.
 

Kaynak : Kaan KOÇAK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Sahnelerimiz Ertelendi…

Sahnelerimiz Ertelendi…

10:21 - 27 Mart 2020
Yenişehir
“TARIM ÜRETİCİSİ  DESTEK BEKLİYOR”

“TARIM ÜRETİCİSİ DESTEK…

10:20 - 27 Mart 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediyesi'nden büyük destek

Yenişehir Belediyesi'nden…

15:54 - 26 Mart 2020
Yenişehir
“Mahallemizin emrindeyiz”

“Mahallemizin emrindeyiz”

10:44 - 26 Mart 2020
Yenişehir
DEVLET MİLLET EL ELE

DEVLET MİLLET EL ELE

10:43 - 26 Mart 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti