" Kadınlar Kahvesini hayata geçireceğiz "

Başkan Tarım, Yenişehir’de ev hanımları için ekmek kapısını nasıl aralarım hesabını yapmıştım” dedi. Ve ekledi;

Yenişehir 21 Ekim 2019 09:37
" Kadınlar Kahvesini hayata geçireceğiz "
-A +A

Mustafa EFE/ÖZEL
 
Yenişehir’de kadın girişimcilerin bir araya gelmesi ile kurulan ve yöresel ürünleri, özelliklede tarımsal ürünleri işlemeye ve satışa yönelik faaliyetlerde bulunma amacı güden kooperatif ilçe kadınlarının kaderini değiştirdi. “Yenişehir Hatun İşi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” ismi ile ilçe kadınlarını evlerinde ürettikleri organik ürünlerin pazarlanması ve ev ekonomisine katkısını artırmak için yola çıkan kooperatif ilk sınavını Biber Festivalinde başarı ile verdi.   
 
   Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ında desteğini alan kooperatif’in yönetim kadrosu Tuğba Tarım’ın ilçedeki girişimci esnaf kadınlarla olan diyalogu ile başladı.  Başkan Tuğba Tarım, Hanım İşi ile ilgili 3 ayda gösterdikleri gelişimi gazetemize anlatırken duygu dolu anlara şahit olduk. 
 
 
   Tarım; “Çocukluğumdan beri tek hayalim Yenişehir’de ev hanımları için nasıl bir ekmek kapısı aralayabilirim? Sorusuna kalıcı bir çözüm üretmekti. Ben bu temenni mi sayın Gülpınar Yurdunkulu arkadaşımızla paylaşınca kısa bir süre içinde kooperatif yönetimi de şekillendi. 2 ay içinde birçok faaliyet içerisinde bulunduk. Komşu ilçemiz Bilecik Osmaneli Belediyesi Başkanı sayın Münür Şahin’i ziyaret ederek, ilçenin kadınlar için kurulan benzer bir kooperatif yapısını inceledik. Yenişehir Biber Festivalinde kısa bir zamanda ürettiğimiz ev yapımı reçel, salça, tarhana, domates suları gibi organik tarım ürünlerini bize tahsis edilen standa satışa sunduk. Büyükşehir ve Yenişehir Belediyesinden, BEBKA ve KOSGEB Destekli Kadın Girişimciler Projelerinden destek bekliyoruz. Meyve-Sebze paketleme ve kurutma makineleri taleplerimizi ilgili kurumlardan taleplerde bulunduk. İlçemizde unutulan İpekböcekçiliğini tekrar canlandırmak istiyoruz. Amacımız kadın istihdamını artırarak sesimizi Türkiye’ye duyurmak.” dedi.
 
BAKANDAN ÖZEL İLGİ
 
Bursa Tarım Fuarında da stand açtıklarını belirten Tuğba Tarım,  ‘Hatun İşi Standı Bursa Tarım fuarının da gözdesi oldu. Gıda, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemir’li de standımızı ziyaret ederek bizlere ciddi destek verdi. Bakanımız burada yaptığı konuşmada, 
 
Kadın kooperatiflerinin her zaman yanında olduklarının altını çizdi.  Bakanımız, hatun İşi Standımızda sergilenen ürünleri tek tek inceleyerek destek olacaklarını açıkladı. Kadınların her alanda olduğu gibi tarımda da büyük emeğinin bulunduğunu ve büyük işler başardığını vurgulayan Bakanımız, "Kadınların tarımsal kalkınma kooperatifleri çatısı altında bir araya gelmesi çok önemli. Bu çalışmalar bir yerde başlar ve başarı sağlanırsa kooperatifleşme de taş atılan suyun yaydığı dalgalar gibi genişler ve büyür. Bulunduğunuz yerde başarı örneği gösterirseniz, bir yan köye, onun da yanına derken başarı ve üretim artar. Bugün tarım sektör olarak bakacak olursak toprağın namusunu kurtaracak olan da kadın kooperatifleri olacaktır. O yüzden tüm gücümüzle yanınızda olacağız’ demesi bizleri gelecek açısından umutlandırdı’ dedi. 
 
KADINLAR KAHVESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
 
Yenişehir’de her alanda hanımların ekonominin içinde bulunduğunun altını çizen Tuğba Tarım, ‘her alanda bulunan hanımlarımızın sesi maalesef fazla çıkmıyor. Bu kooperatif sayesinde sesimiz daha gür çıkacak. Şu an içinde bulunduğumuz bina Ziraat Odası’nın eski binası. Bu binayı bize tahsis eden Ziraat Odası Başkanımız Sadi Aktaş’a teşekkür ediyorum. Kendisi her zaman bizim yanımızda ve destek oluyor. Şu an bu binada hizmet veriyoruz ve burada hedefimiz özellikle Salı günleri ilçe pazarına gelen kadınlarımızın zanlarını geçirebileceği, çocuklarını emzirebileceği, ibadetlerini yapabileceği, çaylarını kahvelerini içebileceği bir mekan yapmak. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor’ dedi. 
 
İNSANLARA ORGANİK ÜRÜN YEDİRECEĞİZ
 
Büyükşehirlerde insanların organik ürünlere hasret kaldıklarının altını çizen Tuğba Tarım, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Yenişehir’de çok maharetli kadınlar var. Bunların bu maharetlerini keşfediyoruz. Onların yaptığı organik ürünleri büyükşehirlerde bun hasret kalan insanlara sunacağız. İlçemizde bulunan 71 mahallenin tümüne hizmet edip 71 mahallemizde hangi hanım ne yaptıysa bunları keşfedip insanların beğenisine sunacağız. Bunun yanı sıra kaybolmaya yüz tutmuş ürünlerimizi de tekrar canlandırıp gelecek nesillerin de bilmesini sağlayacağız. Sadece gıra ürünleri değil, el işi, dantel, iğne oyası gibi çalışmalarımız da olacak. Eğitime ağırlık vereceğiz. Kırsal mahallelerimiz de sağlık taramaları yapacağız. Sadece üreten satan bir kooperatif değil kadınımızın ne isteği ve ihtiyacı varsa bunları gidermek için projeler hazırlayacağız. Doğal tarımı, aile çiftçiliğini yeniden canlandıracağız. Süs bitkilerine ağırlık vereceğiz. Yerli tohumu geliştirmek için ciddi çalışmalar yapacağız. Biz biliyoruz ki kaliteli ve organik ürünler sağlıklı gelecek demek. Bu amaç doğrultusunda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza sağlıklı ürünler yetiştirip onların sağlıklarını koruyacağız’ dedi. 
 
HER KESİN DESTİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR
 
Tuğba Tarım sözlerini şöyle noktaladı. ‘Bizler bir ideal uğruna yola çıktık ve kısa sürede çok yom kat ettik. Bu zaman zarfında her zaman bizim yanımızda olan, bizlere maddi manevi her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanımız Davut Aydın’a çok teşekkür ediyorum. Kaymakamımıza, il ve ilçe tarım müdürlerimize teşekkür ediyorum. Biz ne kadar çoğalırsak hedeflerimize o kadar kolay ulaşırız. Bu nedenle ilçemizin 71 mahallesindeki hanımlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Biz hanımlarımızın yüzünü güldürmek için yola çıktık. Bu uğurda gereken ne varsa yapacağız. İlçemizin gelişmesinde ve kalkınmasında bizlerinde imzası olacak. Bu düşüncelerle bizlere kuruluşumuzdan bu yana destek olan her kese teşekkür ediyorum’  
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti