Fotoğraf yarışmasında kış etabı tamamlandı

Yenişehir 31 Mart 2022 11:56
Videoyu Aç Fotoğraf yarışmasında kış etabı tamamlandı
A
a

300 fotoğraf sanatçısının katıldığı ‘Dört Mevsim Yenişehir Fotoğraf Yarışması’nın kış etabı sergi ve ödül töreniyle tamamlandı.

Yenişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen ve 300 fotoğraf sanatçısının katıldığı ‘Dört Mevsim Yenişehir Fotoğraf Yarışması’nın kış etabısergi ve ödül töreni ile tamamlandı.
 
Osmanlı Devleti’nin ilk başşehri Yenişehir’de, yıl boyu sürecek fotosafari etkinliğindetamamlanan kış etabı için tarihi belediye meydanında sergi ve ödül töreni düzenlendi.İlçe halkının da büyük ilgi gösterdiği törene Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkan Yardımcıları Cemal Ersoy, Gökhan Altun, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, kamu yararına meslek örgütleriile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Törende ilk sözü alan Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği(BUFSAD) Başkanı Serpil Savaş, Yenişehir’de düzenlenen foto safarinin özellikle Bursa’nın Türk Dünyası Başkenti ilan edildiği yılda gerçekleştirilmesinin anlamına işaret etti. Serpil Savaş, fotoğraf sanatçıları açısından da kıymetli olan böyle bir organizasyonu düzenlediği için Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’a teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Davut Aydın da ilçe tanıtımının yanı sıra kültürel miras bilincinin yeni nesillere aktarılmasınıamaçlayanYenişehir Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın ilk etabına katılan 300’ü aşkın yerli ve yabancı fotoğraf sanatçısını kutladı.İlk kez düzenlenen foto safarinin kış etabından oldukça değerli bir fotoğraf arşivinin elde edildiğini anlatan Başkan Davut Aydın, “Foto safarinin mayıs sonunda tamamlanacak bahar etabı da şu an sürüyor. Tamamlanan kış etabında çekilen fotoğrafları titizlikle değerlendiren kıymetli jüri üyelerimize teşekkür ediyor, dereceye giren ve ödül alan bütün fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımı da yürükten kutluyorum” dedi.
 
100. YIL KUTLAMALARI
Başkan Davut Aydın, Yenişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenenve geleneksel hale getirmeyi planladıkları foto safariye önümüzdeki yıllarda uluslararası kimlik kazandıracaklarını söyledi. Aydın, ayrıca bu yıl çekilen fotoğrafların hem temmuz ayındaki Koyunhisar Zaferi hem de eylül ayında Yenişehir’in Yunan işgalinden kurtuluşu kutlamalarındasergileneceğini ifade etti. Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse de “Yerel ve genel yatırımlarla Marmara bölgesinin yıldızı haline gelen,her köşesinde Osman Gazi, Samsa Çavuş, Köse Mihal, Akça Koca, Aydoğdu Bey, Dayı Karaca gibi nice yiğitlerin izlerini taşıyan Yenişehir’imizin tanıtımı noktasında böylesine önemli bir organizasyona imza atan Yenişehir Belediye Başkanımız Sayın Davut Aydın’a teşekkür ediyorum” dedi
 
ÖDÜL ALAN SANATÇILAR
Bu arada jüri üyeliklerini Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alper Keskin, BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Savaş, Fotoğraf Sanatçısı Soner Yaman, Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr. Oktay Çolak,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İrfan Karakuş, Küratör Fahrettin Beceren ve Fotoğraf Sanatçısı Aydın Kuran’ın yaptığı yarışmada dereceye giren ve eserleri sergilenmeye değer bulunan fotoğraf sanatçıları şu isimlerden oluştu:
“İlhan Kılınç (birincilik ödülü), Salih Kuş (ikincilik ödülü), Mehmet Yavuz (üçüncülük ödülü), Şevki Karaca ve Alaattin Şenol (mansiyon),    Ahmet Çetintaş(jüri özel ödülü). Eserleri sergilenecek sanatçılar: Adnan Demir, Ahmet Turan Kural, Alev Tanrıkorur, Ayhan Polat, Cengiz Çırpan, Cengiz Bilge, Emine Sezgin, Fatih Güneş, Fatma Çınar, Gülin Yiğiter, Habibe Öztürk, Hüseyin Karahan, İsa Cida; İsmail Doğru, İsmail Hakkı Yalçın, Kazım Torun, Kemal Çavuşoğlu, Kenan Demir, Melih Erşahın, Murat İbranoğlu, Nagihan Ağa, Orhan Akça, Öyküm Karahan, Özge Aslankara, Salih Kuş, Sare Kural, Selin Şenman,
Serdar Aydın, Serkan Özkan, Şevki Karaca, Tayip Başak, Uğur Çimen, Yahya Engin ve Yusuf Emer.”
 
İLK ETAPTA ÖDÜLLER
Öte yandan yarışmanın ilk etabı için birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin ve mansiyon ödülü kazanan iki fotoğrafçıya da 2’şer bin lira para ödülü verildi. Fotoğraf sanatçıları ödül ve plaketlerini protokolün elinden aldı.
 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat