Fethiye Sulama Göleti'ne takviye

Yenişehir 10 Aralık 2021 12:17
Videoyu Aç Fethiye Sulama Göleti'ne takviye
A
a

Yenişehir Fethiye Köyü'ndeki sulama göletini besleyen kaynakların azalmasıyla yeni kaynak arayışlarına başlandı.

Yağmur ve kar yağışının beklenen düzeyde gerçekleşmemesi, uzun vadede tarımsal sulama göletlerinin su seviyesinin önemli ölçüde azalmasına neden oluyor. Bazı sulama göletlerindeki bu sıkıntının giderilmesi amacıyla, göletin yakınlarındaki başka su kaynaklarından yararlanılmasına çalışılıyor.

Bu amaçla Yenişehir Fethiye Köyü'ndeki tarımsal sulama göletine başka su kaynaklarından takviye yapılması için ilk adımlar atılmaya başlandı. DSİ tarafından proje çizim ihalesi gerçekleştirildi. Projeye göre köyün 5 kilometre uzaklığındaki su kaynakları toprak altına döşenecek olan borularla gölete ulaştırılacak.

Göletin bu şekilde beslenmesiyle sulama dönemlerinde su sıkıntısının yaşanmayacağını belirten Köy Muhtarı Hasan Çetin, aksi halde köyde sulu tarım yerine kuru tarım ürünlerinin yetiştirilmek zorunda kalınacağını kaydetti.

Sulama göletinin bu projeyle takviye edilmesiyle tekrar sulu tarım ürünleri yetiştirebileceklerinin altını çizen Muhtar Çetin, göletteki mevcut suyla sulama yapılamayacağını vurguladı. Muhtar Çetin sözlerini şöyle tamamladı: "Önümüzdeki kış bol yağmur ve kar yağışı gerçekleşirse bir miktar su seviyesinde artış olabilir. Aksi halde, önümüzdeki bahar aylarından itibaren kuru tarım ürünleri olan buğday, arpa ve ayçiçeği ekimine geri dönüş yapabiliriz. Köklü çözüm için projenin bir an önce hayata geçirilmesini bekleyeceğiz."

 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı