Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

ELLİSİNDEN SONRA YÜKSEKOKUL OKUDU

Yenişehir 9 Temmuz 2021 12:25
Videoyu Aç ELLİSİNDEN SONRA YÜKSEKOKUL OKUDU
A
a

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu'nu Dış Ticaret Programı'ndan 1'incilikle mezun olan Emekli Astsubay Murat Turan (52) yaşadığı gurur ve heyecanı Yenişehir Yörem'e anlattı.ÖZEL HABER: KAAN KOÇAK
"EMEKLİLİK YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLDU"

1987-1996’da İzmir, 1996-2000’de Merzifon, 2000-2012’de Yenişehir’de astsubay olarak görev yapan Murat Turan Yenişehir’de görev yaptığı dönemde, Açık Öğretim Fakültesi Havacılık Eğitimi bölümünden ön lisans diploması aldığını belirtti. 2013 yılında emekli olduğunu anlatan Turan, “Emeklilik sanki yarı ölümdür, kendi kendine bitmez zulümdür, dense de emeklilik hayatı benim için yeni bir başlangıç oldu. Hiç çalışmadan üniversite sınavına girip akademik başarısını denemek istedim" dedi.


 
"BİLGİ DAĞARCIĞIMI ARTIRMAK İSTİYORUM"
2019 yılında girdiği sınav sonucunda Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Bölümü'nü kazandığını belirten Turan, "Üniversite ortamında, gençlerle ve eğitimcilerle ekonomi, ticaret, uluslararası ilişkiler gibi konularda tartışmalar yapmak, yeni fikirler öğrenmek hayaliyle gittiğim bölümün ilk dönemini yüz yüze okudum ancak pandemi nedeniyle, kalan 3 dönemi uzaktan eğitim şeklinde aldım. Bilgi dağarcığımı artırmak istiyorum, hâlâ bilgiye açım" diye konuştu. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü'nden mezun olan Emekli Astsubay Murat Turan (52), belgesini düzenlenen törenle aldı. Hâlâ bilgiye aç olduğunu söyleyen Turan, bilgi dağarcığını geliştirmek istediğini vurguladı.
27 Mayıs 1969 tarihinde İstanbul’da doğduğunu anlatan Turan şunları kaydetti: "Babamın da kendim gibi asker olması nedeniyle sık sık şehir değiştirmek zorunda kaldık. Eğitim-öğretim hayatına 1975 yılında Ankara Demetevler İlkokulunda başladım. Erzurum Şair Nafi Ortaokuluna, ardından Ankara Yeni Mahalle Meslek Lisesine gittim. 1986 yılında liseden mezun olduktan sonra askeri okul sınavlarına girdim. İzmir Gaziemir Hava Astsubay Okulunu kazandım ve buradan 1987 yılında mezun oldum.
1987-1996’da İzmir, 1996-2000’de Merzifon, 2000-2012’de Yenişehir’de astsubay olarak görev yaptım. Yenişehir’de görev yaptığım dönemde, Açık Öğretim Fakültesi Havacılık Eğitimi bölümünden ön lisans diploması aldım. 2013 yılında emekli oldum. “Emeklilik sanki yarı ölümdür, kendi kendine bitmez zulümdür.” deseler de emeklilik hayatı benim için yeni bir başlangıç oldu. Gazetede tesadüfen gördüğüm slogan yarışmasına katıldım, birincilik ödülü olarak aldığım hobi makine seti yeteneklerini keşfetmemi sağladı. Önceleri yumurta ve cam ürünleri, daha sonra da su kabağı dekor çalışmalarıyla uğraştım. Bu alanlarda birbirinden güzel eserler verdim.Emeklilik hayatım sadece sanatsal yönden etkilemedi elbette. Çocuğumun üniversite sınavına girdiği yıl ben de 30 yıl önce edindiğim bilgilerle, hiç çalışmadan üniversite sınavına girip akademik başarımı denemek istedim. 2019 yılında girdiğim sınav sonucunda Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Bölümünü kazandım. Üniversite ortamında, gençlerle ve eğitimcilerle ekonomi, ticaret, uluslararası ilişkiler gibi konularda tartışmalar yapmak, yeni fikirler öğrenmek hayaliyle gittiğim bölümün ilk dönemini yüz yüze okudum ancak pandemi nedeniyle, kalan 3 dönemi uzaktan eğitim şeklinde aldım. “Zaferin büyüklüğü mücadelenin zorluğu ile ölçülür.” demişler. Ne pandemi ne uzaktan eğitim ne online sınavlar yıldırdı beni. Çoğumuzun “olumsuzluk” olarak gördüğü bu süreci “imkân” olarak değerlendirdim. Öyle ki sınıf arkadaşlarıma hemen hemen her akşam online dersler anlatmaktan, çıkabilecek sınav sorularını tespite, gidecekleri stajda karşılaşabilecekleri güncel sorunlar ve çözüm önerilerine kadar elimden geldiğince her konuda destek verdim. Sınıf ve okul arkadaşlarımın “İyi ki seni tanıdık. Bize hem arkadaş, hem ağabey, hem de baba oldun.” demesi beni çok mutlu etti. Kendi çocuğum yaşındaki sınıf arkadaşlarıma hem başarım hem davranışlarımla örnek ve kılavuz olmaya çalıştım."
Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Bölümünü bölüm birincisi olarak bitiren Murat Turan “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır. Benim de arkamda değerli eşim vardı” diyerek başarısının sırrını paylaştı.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı