DESTEK BEDELLERİ BUGÜN HESAPLARDA

Yenişehir 4 Kasım 2022 12:07
Videoyu Aç DESTEK BEDELLERİ BUGÜN HESAPLARDA
A
a

T.C. numaralarının sonu 4, 6 ve 8 ile biten Yenişehirli üreticilerin, süt destekleme bedelleri bugünden itibaren (4 Kasım) üreticinin hesaplarına yatırılacak. 

 1,5 AYLIK DÖNEMİ KAPSIYOR
Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, mayıs ayının 15'iyle haziran ayının sonuna kadar olan 1,5 aylık dönemi kapsayan süt destek bedellerinin ödenmeye başlandığını belirtti. T.C. numarası 0 ile 2'yle biten üreticilere geçen cuma günü ödeme yapıldığını hatırlatan Tuna, bu cuma günü ise T.C. numaralarının sonu 4, 6 ve 8 ile biten üreticilerin, destekleme bedelleri hesaplarına yatırılmaya başlanacağını söyledi.
 
SOĞUTULMUŞ SÜTE YÜKSEK DESTEK
Tuna, "Soğutulmuş ve Birlik üzerinden pazarlanan sütler için litre başına 50 kuruş, Birlik üzerinden kayıt altına alınmayan ancak soğutulmuş olan sütlerin litresine 30 kuruş, soğutulmamış sütlerin litresine ise 20 kuruş destek ödemesi yapılıyor" diye konuştu.
 
DESTEKLEME İÇİN ÜYELİK ŞARTI
Süt desteklemelerinden yararlanılabilmesi için bir birlik ya da kooperatife üye olunması gerektiğinin altını çizen Tuna, "Süt desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerimiz Süt Birliği, Damızlık Birliği ya da HAYKOOP'a üye olmalılar. Üye olmayanlar destek başvurusunda bulunamıyorlar" dedi.
 
YENİŞEHİR'E HER AY 2,5 MİLYON TL
Söz konusu birlik ya da kooperatiflerin üyesi olan üreticilere her ay yaklaşık 2,5 milyon liralık bir destek ödemesi yapıldığını ifade eden Tuna, toplam 900 üreticinin, üyeliklerini gerçekleştirmesi sayesinde başta süt olmak üzere birçok destekten yararlandığını sözlerine ekledi.

 
Yenişehirli süt üreticilere, geçen mayıs ve haziran aylarını kapsayan 1,5 aylık döneme ait destekleme bedelleri ödeniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yaptığı ödemelere 4 Kasım Cuma günü devam edilecek.
T.C. numaralarının sonu 4, 6 ve 8 ile biten Bursa Yenişehirli üreticilerin, süt destekleme bedellerinin bugünden itibaren (4 Kasım) hesaplarına yatırılacak. Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "T.C. numarası 0 ile 2'yle biten üreticilere geçen cuma günü ödeme yapılmıştı. Bu cuma günü ise T.C. numaralarının sonu 4, 6 ve 8 ile biten üreticilerin, destekleme bedelleri hesaplarına yatırılmaya başlanacak" dedi.
Süte verilen destekleme bedellerinin sütün gördüğü işleme göre değiştiğini ifade eden Tuna, "Soğutulmuş ve Birlik üzerinden pazarlanan sütler için litre başına 50 kuruş, Birlik tarafından kayıt altına aldırılmamış ancak soğutulmuş olan sütlerin litresine 30 kuruş, soğutulmamış sütlerin litresine ise 20 kuruş devlet desteği sağlanıyor" diye konuştu.
Süt üreticilerini destekleme gibi benzer avantajlardan yararlanmaya çağıran Tuna, sözlerini şöyle tamamladı: "Süt desteklemelerinden yararlanılabilmesi için bir birlik ya da kooperatife üye olunması gerekiyor. Süt desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerimiz Süt Birliği, Damızlık Birliği ya da HAYKOOP'a üye olmalılar. Üye olmayanlar destek başvurusunda bulunamıyorlar."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat