CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Yenişehir 31 Ekim 2022 11:29
Videoyu Aç CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
A
a

Cumhuriyetin Kuruluşunun 99. Yıldönümü Yenişehir'de de düzenlenen törenlerle coşku içinde kutlandı.

 KAYMAKAM KÖSE TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti. Ardından Kaymakam Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Zehra Varol ve daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte tören alanına geçildi.
 
HALKIN BAYRAMINI KUTLADILAR
Okul flama grupları, spor kulüpleri, kuruluş ve dernekler, halk ve protokolün yerlerini almasından sonra Kaymakam Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar ve Belediye Başkanı Davut Aydın, törene katılanların ve halkın bayramını kutladılar.
İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte şanlı bayrağımız göndere çekildi.
 
"YAŞASIN TÜRK MİLLETİ, YAŞASIN CUMHURİYET"
Kaymakam Rahmi Köse günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, "Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimiz, kutlu olsun, daim olsun, ilelebet yaşasın. Cumhuriyet hepimizi bir araya getiren tarihimizin en önemli kararıdır. Yaşasın yüce Türk milleti yaşasın Cumhuriyet" dedi.
 
ŞİİRLER OKUNDU, GÖSTERİLER İZLENDİ
Kutlama programının ilerleyen bölümlerinde ortaokullar arası şiir yarışmasında 1'inci olan şiirle, liseler arası kompozisyon yarışmasında 1'inci olan kompozisyon okundu. Folklar ve mehter takımı gösterilerinden sonra ödül törenine geçildi. Geçit töreniyle kutlama programı sona erdi.
 
Akşam saat 20.30'da Derviş Eroğlu Bulvarı'ndan başlayıp Atatürk Anıtı'nda sona eren Cumhuriyet Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin Kuruluşunun 98'inci Yıldönümü Yenişehir'de de düzenlenen törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı önündeki tören alanında şiirler okundu, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Folklor gösterisi ve ödül töreninden sonra mehter takımının gösterisi izlendi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yenişehir kaymakamı Rahmi Köse yaptı. Köse konuşmasında şunları kaydetti: "Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmete yâd ediyorum. Bugün hep birlikteyiz. Sadece burada değil, memleketin her köşesinde buradayız. Kadını erkeği, genci yaşlısı elimizde bayraklarla sokaklarda meydanlardayız. Çünkü bugün 29 Ekim. Bundan tam 99 yıl önce Cumhuriyetimiz kuruldu. Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimiz, kutlu olsun, daim olsun, ilelebet yaşasın. Cumhuriyet hepimizi bir araya getiren tarihimizin en önemli kararıdır. 99 yıl önce yaşayanların hep birlikte verdikleri bir ve beraber yaşama kararıdır. Cumhuriyetin harcında bu milletin kanı, canları, cesaretleri ve hürriyet aşkları var. Bağımsızlığını kaybetmekten sonra canını vermeyi göze alan yardan serden geçen ama vatan toprağından asla vazgeçmeyen yüz binlerce kahramanın Mehmetlerin, Mehmetçiklerin kanı var. Cumhuriyetin temellerinde Türk milletinin onurlu duruşu, vatan sevgisi, egemenlik ve bağımsızlık iradesi var. Bu büyük varoluş mücadelesinin zaferle sonuçlanması tarihimizde en büyük zihniyet ve hukuk devrimlerinden birinin gerçekleştirilmesini mümkün kılmış, ülkeyi yönetme hakkı ve yetkisi millete geçmiştir. Bu anlayış ve dönüşümle Cumhuriyetimiz 99 yıl içinde büyük kazanımlar elde etmiş, hızla büyümüş, büyük projeleri hayata geçirmiş, bölgesinde ve dünyada söz sahibi ülkeler arasına girmeyi başarmıştır. Bugün Cumhuriyetimiz dostlarımıza güven vermekte, milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçlere ve vatan hainlerine ise korku salmaktadır. Cumhuriyetimizi ulaştığı bu noktadan çok daha aydınlık yarınlara sizler taşıyacaksınız. Buna yürekten inanıyor ve size güveniyoruz. Bu inançla tekrar bayramınız kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin mimarı olan, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Yaşasın yüce Türk milleti yaşasın Cumhuriyet."
Kutlama programına Kaymakam Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Zehra Varol, daire amirleri, siyasi parti sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat