Çiftçi kar bekliyor

Yenişehir 22 Aralık 2021 14:43
Videoyu Aç Çiftçi kar bekliyor
A
a

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, ilçeli çiftçilerin bugünlerde kış boyunca yoğun kar yağışı beklentisi içine girdiklerini belirtti.

Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, sulama barajlarının dolması ve toprağın suya doyması için mutlaka kar yağmasının gerektiğini belirtti. Çiftçilerin, kuraklık korkusu yaşamamak için kar yağışının bir an önce gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Aktaş, " Sonbahar aylarından itibaren tarımsal verim ve rekolte için yeterli su depolanması gerekiyor. Aksi taktirde yaz aylarında sıkıntı çekiliyor. Yenişehir'de mevcut sulama göletlerindeki doluluk oranları yüzde 30 ile 60 arasında değişiyor. Geçmiş yıllarda kış aylarındaki yağış yetersizliği yüzünden sulama göletleri yeterince dolmamış, kuraklık tehlikesi baş göstermişti" dedi.

"SORUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM BULUNMALI"
3 yıl önce hizmete sunulan Boğazköy Barajı'yla 116 bin dönüm, Yeraltı Sulama Projesi'yle ise 55 bin dönüm arazinin suya kavuşturulduğunu hatırlatan Aktaş, bu projelerin kapsamadığı bölgelerdeki çiftçilerin kendi olanaklarıyla kurdukları sulama sistemleriyle tarımsal faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkat çekti.

     İnşa edilecek 800'er tonluk su depolarının soruna köklü çözüm getireceğine inandıklarını anlatan Aktaş, "Yeraltından pompayla çekilecek sular, bu depolarda toplanıp hatlarla tarlalara ulaştırılabilir. Bir depoyla 10 bin dönüm arazi rahatlıkla sulanabilir. Çevre illerde bu yöntemin örnekleri var" dedi.

     Çiftçilerin kendi olanaklarıyla kurdukları sulama sistemlerinin yüksek maliyetin yanı sıra yoğun işgücü gerektirdiğini vurgulayan Aktaş, konunun mercek altına alınmasını beklediklerini kaydetti.
 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı