BUZAĞIYA DESTEKTE ENGEL KALKIYOR

Yenişehir 27 Temmuz 2022 12:46
Videoyu Aç BUZAĞIYA DESTEKTE ENGEL KALKIYOR
A
a

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "üreme parametresi" olarak adlandırılan uygulamanın kaldırılması kararı alındığını açıkladı.

"GECİKEN DOĞUMA DA DESTEK VAR"
Buzağıya destek alınabilmesi için suni tohumlama tarihi ile doğum tarihi arasında 9 ay 10 günlük sürenin arandığını belirten Tuna, "Doğum, 1 gün gecikmeli bile olsa destek verilmiyordu. Bu uygulamada yürürlükten kaldırıldı" diye konuştu.
 
"BU KARARLA MAĞDURİYET GİDERİLECEK"
Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yapılan toplantıda alınan kararın çok yerinde bir karar olduğunu söyleyen Tuna, "Hayvan yetiştiricilerimizin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi yönündeki bu kararı çok olumlu bulduk ve destekliyoruz" dedi.
 
"GEÇMİŞE DÖNÜK DESTEKLER ÖDENECEK"
Tuna, "2021 yılında doğan 5 bin buzağı var. Bu yılın ilk 6 ayı doğanlarla birlikte destek almayı bekleyen 8 bin buzağı var. Üreticiye buzağı başına 375 lira ile 600 lira arasında devlet desteği veriliyor" diye konuştu.
 
Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, hayvan yetiştiricilerinin bir süredir çözüm beklediği "üreme parametresi" uygulamasının Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki toplantıda görüşülerek yürürlükten kaldırılması kararı alındığını belirtti. Tuna, geçen yıl 5 bin, bu yılın ilk 6 ayı içinse 3 bin olmak üzere doğan toplam 8 bin buzağı için yetiştiricilerin destek alabileceğini kaydetti.
"UYGULAMA YÜRÜRLÜKTEN
KALDIRILDI"
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat