BUZAĞILARI KÜPELETMEYİ İHMAL ETMEYİN

Yenişehir 24 Eylül 2021 14:40
Videoyu Aç BUZAĞILARI KÜPELETMEYİ İHMAL ETMEYİN
A
a

Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Tuna, yeni doğan buzağıların küpeletilmesi konusunda hayvan yetiştiricilerini duyarlı olmaya çağırdı.

"BİRÇOK HAKTAN YARARLANAMIYOR"
Yeni doğan buzağılarını küpeleterek kayıt altına aldırmayan hayvan yetiştiricileri birçok haktan yararlanamıyor. Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Küpesiz hayvanların satışı yapılamıyor, bu hayvanlar bir yerden bir yere nakledilemiyor. Bu hayvanlar için devlet desteği de alınamıyor. Küpesiz hayvanlardan doğan buzağıların da satışı yapılamadığı gibi nakledilemiyor ve devlet desteğinden mahrum kalıyor" dedi."BUZAĞIYA KÜPEYİ BİRLİK TAKIYOR"
Buzağıları küpeletmeyen hayvan yetiştiricilerinin bunların yanında hayvanların aşılarının yapılmamış olması nedeniyle bulaşıcı hastalık yayma riski de yarattığına işaret eden Tuna, "1 yıl içinde ilçede yaklaşık 10-11 bin buzağı doğuyor. Artık yeni doğan buzağılara küpe takılması işini Süt Birliği olarak biz gerçekleştiriyoruz. Hayvan yetiştiricilerimizin yeni doğan buzağılarına 3 ay içinde küpe taktırmaları gerekiyor" diye konuştu.

Yeni doğan buzağıların küpeletilmesi konusunda hayvan yetiştiricilerini duyarlı olmaya çağıran Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Tuna, bu işlemin yaptırılmasının sayısız yararı olduğunu belirtti. 1 yıl içinde ilçede yaklaşık 10-11 bin buzağının doğduğunu anlatan Tuna, "Kimi hayvan yetiştiricilerimizin yeni doğan buzağılarına küpe taktırmadıklarını, bu nedenle birçok haktan yararlanamadığını görüyoruz. Hayvan yetiştiricilerimizi bu konuda sık sık uyarmayı sürdüreceğiz" dedi."KÜPE İŞLEMLERİNİ BİRLİK YAPIYOR"
     Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri ile protokol yaptıklarını hatırlatan Tuna, "Artık yeni doğan buzağılara küpe takılması işini Süt Birliği olarak biz gerçekleştiriyoruz. Hayvan yetiştiricilerimizin yeni doğan buzağılarına 3 ay içinde küpe taktırmaları gerekiyor. Küpesiz hayvanların satışı yapılamıyor, bu hayvanlar bir yerden bir yere nakledilemiyor. Bu hayvanlar için devlet desteği de alınamıyor. Küpesiz hayvanlardan doğan buzağıların da satışı yapılamadığı gibi nakledilemiyor ve devlet desteğinden mahrum kalıyor" dedi."BULAŞICI HASTALIK YAYABİLİR"
     Küpesiz hayvanların aşılarının yapılmamış olması nedeniyle bulaşıcı hastalık yayma olasılığının bulunduğunu vurgulayan Tuna, "Bu hayvanlar adeta nüfus cüzdansız şahıs gibi işlem görüyor. Sahibine para cezası düzenleniyor. Hayvan ise aşıları yapılıp küpesi takılıyor. Ardından işlemleri yapılıp kayıt altına alınıyor" diye konuştu.
Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı