Bu köyde Ramazan ayında davul çalmak yasak

Bursa 10 Nisan 2022 11:42
Videoyu Aç Bu köyde Ramazan ayında davul çalmak yasak
A
a

Bursa'da bulunan bir köyde 600 yıldır davul çalınmıyor.

Keles ilçesinin Dedeler köyü sâkinleri tam 600 yıldır Ramazan ayında ve başka günlerde davul çalmıyor. 1400'lü yıllarda Rumları irşât etmek maksadı ile bölgeye yerleştiği bilinen Şeyh Selahaddin Buhârî Hazretlerinin Dedeler köyünde türbesi bulunuyor. Dedeler sâkinleri, Selahaddin Buhârî Hazretlerine hürmeten köylerinde 600 yıldır davul çalmıyor. Ramazan ayında vatandaşlar sahura kendi imkanlarıyla kalkıyor. 600 yıldır devam eden davul çalmama geleneği Dedeler köyünde bu yıl da devam ediyor.
Kendisi de Dedeler köyünden olan Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, "Dedeler köyünde Şeyh Selahaddin Buhârî Hazretlerinin kabri var bu türbeye saygı olması için köyde hiç bir şekilde davul çalınmıyor. Köyde davul Ramazan ayında da başka zamanda hiç çalınmıyor" dedi.
Kaynak : İHA
1000
icon
Ali Hikmet ESİN 10 Nisan 2022 16:19

Günümüz şartlarında gece yarısı hiç bir yerleşim yerinde davul çalınmamalı.Herkesin saati var takvimi var.Ölüye olduğu kadar canlı insana da saygı gösterilmeli.Oruç tutan dan çok tutmayan var.Üstelik saat 24 ten sonra müzik çalma yasağı da var.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat