Baraj ve göletler tarıma can veriyor

Yenişehir 26 Mayıs 2022 16:12
Videoyu Aç Baraj ve göletler tarıma can veriyor
A
a

Yenişehir Çiçeközü Barajı'ndan Papatya ve Mahmudiye köylerinin arazilerine su taşıyacak olan şebekenin ihalesi yapıldı.

2 KÖY DAHA SUYA KAVUŞACAK
Çiçeközü Köyü'nde 3 yıl önce yapımı tamamlanarak hizmete alınan sulama barajından Papatya ve Mahmudiye köyleri de yararlanacak. AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, baraj sulama suyunu bu köylere taşıyacak olan şebekenin ihalesinin yapıldığını belirtti.
 
"SULAMA AĞI GENİŞLİYOR"
AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, Çiçeközü, Karaamca, Yazılı ve Akbıyık köylerinin yanı sıra Orhaniye köyünün de kısmen yararlandığı sulama barajından Papatya köyünün arazilerine Mahmudiye köyünün ise arazilerinin bir bölümüne su götürüleceğini kaydetti.
 
"SULU TARIM YAPABİLİYORUZ"
Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Filiz de "Eskiden ancak bin dönüm arazimize su götürebiliyorduk. Barajla sulanan araziler 7 bin dönüme ulaştı. Fasulye, domates, mısır, biber, şekerpancarı, ayçiçeği ve buğday ürünlerini yetiştiriyoruz" diye konuştu.
 

Yenişehir Çiçeközü Köyü'nde 3 yıl önce yapımı tamamlanarak hizmete alınan sulama barajından Papatya ve Mahmudiye köyleri de yararlanacak. Baraj sulama suyunu bu köylere taşıyacak olan şebekenin ihalesi yapıldı.
AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, Karaamca, Yazılı ve Akbıyık köylerinin yanı sıra Orhaniye köyünün de kısmen yararlandığı sulama barajından Papatya köyünün arazilerine Mahmudiye köyünün ise arazilerinin bir bölümüne su götürüleceğini kaydetti. Çiçeközü başta olmak üzere halen 5 köyün toplam 15 bin dönüm arazisinin sulandığını anlatan Hatipoğlu, "2 köyümüz de Çiçeközü Barajı'nın suyunu kullanmaya başlayınca barajdan sulanan arazi 23 bin dönüme çıkacak" dedi.


2 yıl önce faaliyete geçen sulama barajından kendi köylerinde 7 bin dönüm arazinin sulandığını söyleyen Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Filiz, "Baraj devreye girmeden önce 1000 dönüm arazimize su götürebiliyorduk. Sulanan araziler 7 bin dönüme ulaştı. Fasulye, domates, mısır, biber, şekerpancarı, ayçiçeği ve buğday ürünlerini yetiştiriyoruz" diye konuştu.
Yenişehir Çiçeközü Barajı temelden yüksekliği 53,5 metre olarak inşa edildi. 
Baraj, 4,90 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip. Çiçeközü Barajı sulaması ile 23 bin 750 dekar tarım arazisi sulanacak.
 
Kaynak : ÖZEL HABER / EBRU ERGÜL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat