Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Ayçiçeğinde yüksek rekolte beklentisi

Yenişehir 27 Ağustos 2021 14:53
Videoyu Aç Ayçiçeğinde yüksek rekolte beklentisi
A
a

Yenişehir'de ayçiçeği yetiştiricileri önümüzdeki günlerde başlayacak olan hasat öncesi umutlu bir bekleyiş içine girdiler.

ÖZEL HABER: MUSTAFA EFE
"YAZ YAĞMURLARI İLAÇ GİBİ GELDİ"

Verim ve rekolte artışının yanı sıra alım fiyatlarında da yükseliş bekleyen Yenişehirli ayçiçeği yetiştiricilerinden Papatya Muhtarı Orhan Yıldız, "Kurban Bayramı öncesi gerçekleşen yağmur yağışının etkisiyle rekoltede yükselme bekliyoruz. Geçen yıl 150 ile 250 kilo arasında verim alınan tarlalardan bu yıl 250 ile 400 kilo arasında değişen verim bekliyoruz. Alım fiyatlarında artış beklentimizin de gerçeğe dönüşmesini umuyoruz" dedi.
 
"HASAT GELECEK HAFTA BAŞLIYOR"
Geçen yıl 3 ile 4,5 lira arasında alım fiyatı uygulanan ayçekirdeklerine bu yıl 4,5 ile 6 lira arasında değişen alım fiyatlarının uygulanmasını beklediklerini belirten Mahmudiye Muhtarı Mehmet Özgöven ise "Hasada önümüzdeki hafta başlanacak" diye konuştu. Özgöven, son yıllarda ticari bakımdan tercih edilen Çin siyah aydınının etkisiyle yağlık ayçiçeği yetiştirilen alanlarda bir miktar azalma görüldüğünü vurguladı.


 
Özellikle yaz yağmurlarının etkisiyle bu yıl bol verim alacaklarına inanan Yenişehirli ayçiçeği yetiştiricileri önümüzdeki hafta başlayacak olan hasattan bol kazanç sağlayacaklarına inanıyorlar.

Verim ve rekolte artışının yanı sıra alım fiyatlarında da yükselme bekleyen ayçiçeği yetiştiricilerinden Papatya Muhtarı Orhan Yıldız, "Kurban Bayramı öncesi gerçekleşen yağmur yağışının etkisiyle rekoltede yükselme bekliyoruz. Geçen yıl 150 ile 250 kilo arasında verim alınan tarlalardan bu yıl 250 ile 400 kilo arasında değişen verim bekliyoruz. Alım fiyatlarındaki artış beklentimizin de gerçeğe dönüşmesini umuyoruz" dedi.

Mahmudiye Muhtarı Mehmet Özgöven ise "Geçen yıl 3 ile 4,5 lira arasında alım fiyatı uygulanan ayçekirdeklerine bu yıl 4,5 ile 6 lira arasında değişen alım fiyatları uygulanacağına inanıyoruz" diye konuştu. Yaz yağmurlarının ayçiçeğinin çiçeklenme döneminde yağmasıyla rekolte ve verimde büyük artış da beklendiğine işaret eden Özgöven, önümüzdeki hafta biçerdöverlerle hasada başlanacağına işaret etti.

Çin siyah ayçekirdeğinin Yenişehir Ovası'nda ekiminin her geçen yıl artış gösterdiğini vurgulayan Özgöven, "Ticari bakımdan tercih edilen Çin siyah aydınının etkisiyle yağlık ayçiçeği yetiştirilen alanlarda bir miktar azalma görüldü. Bu yıl Çin siyah ayçekirdeğine 10 ile 11 lira arasında değişen alım fiyatlarının uygulanması bekleniyor" diye konuştu.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı