Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Ayçekirdeği fiyatı yarı yarıya düştü

Yenişehir 18 Ağustos 2021 16:05
Videoyu Aç Ayçekirdeği fiyatı yarı yarıya düştü
A
a

Yenişehir'de çerezlik ayçiçeklerinin hasadına dün başlandı. Ancak, tüccarın ayçekirdeklerine biçtiği alım fiyatı çiftçide hayal kırıklığına yol açtı.

ÖZEL HABER: KAAN KOÇAK
"MASRAFLARI BİLE ÇIKARAMAYIZ"

Yenişehir Ovası'nda bu yıl 50 bin dönüm alana ekimi yapılan çerezlik ayçiçeklerinin hasadına başlandı. Hasat edilen ürünlere ise tüccarın verdiği fiyat çiftçilerde hayal kırıklığına yol açtı. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, geçen yıl 15 liradan satılan ayçekirdeklerine bu yıl 7,5 lira, geçen yıl 13 lira olan Çin ayçekirdeğine ise bu yıl 10 lira fiyat biçildiğini belirterek, "Ayçiçeği yetiştiricilerimiz bu satış fiyatından değil kazanç sağlamak, zarar eder" diye konuştu.


  
"TMO BİR AN ÖNCE ALIMLARA BAŞLAMALI"
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bir an önce ayçiçeği ekimi yapılan bölgelerde alım merkezi kurması gerektiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Aktaş, "Ofisin piyasayı dengelemesi gerekir, aksi halde alım fiyatları daha da düşecek ve çiftçimiz büyük bir zararla karşı karşıya kalacaktır. Çin ayçekirdeklerinden dönüme 400 kilo, beyaz ayçekirdeklerinden ise 250-300 kilo verim alıyoruz. Ürünün satış fiyatlarının düşüklüğünden başka bir sorunumuz yok" dedi.


 
 
 

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı