Ata tohumları can buluyor

Yenişehir 25 Haziran 2022 13:42
Videoyu Aç Ata tohumları can buluyor
A
a

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başlatılan projeyle yerli ve milli tohum kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

YENİŞEHİR OVASI'NDA DA BAŞLADI
Bursa il genelinde başlatılan projeye kapsamında Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da çalışmalar yapılıyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ilçeli çiftçilerden temin edilen ata tohumlarından ilk fideler elde edildi.
 
FİDELER ÇİFTÇİLERE DAĞITILIYOR
Yenişehir Karaköy'de bir serada ekilen tohumlardan elde edilen fidelerin ilçeli çiftçilere dağıtılmasına başlandı. Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Teknikeri Sabri Gül, "Bu sezon toplam 3 bin adet kılsivri ve dolmalık biber fidesi yetiştirdik" dedi.
 
ÇİFTÇİLERDEN YOĞUN İLGİ
Eski ata tohumlarının bulunup ekilmesiyle elde edilen fidelerin dağıtılması projesinde başarı sağlandığını ifade eden Gül, "Böylece kendi milli ve yerli çeşitlerimizi geliştirip yaygınlaştıracak, dışarıya tohum bağımlılığımızı azaltacağız" diye konuştu.
 

 
Yenişehir Ovası'nda yerli tohumlarla biber çeşitleri yetiştirmeyi sağlayacak olan proje tüm hızıyla sürüyor. Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yenişehirli çiftçilerden sağlanan tohumlar Karaköy'deki bir serada çoğaltılıp çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.
Bursa il genelinde başlatılan projeye kapsamında Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da çalışmalar yapılıyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ilçeli çiftçilerden temin edilen ata tohumlarından ilk fideler elde edildi.
Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Teknikeri Sabri Gül, projenin çiftçilerden yoğun ilgi gördüğünü anlattı. Gül şunları kaydetti: "Yenişehir Karaköy'de bir serada ektiğimiz tohumlardan elde edilen fideleri ilçeli çiftçilerimize dağıtılmaya başladık. "Bu sezon toplam 3 bin adet kılsivri ve dolmalık biber fidesi yetiştirdik. Eski ata tohumlarının bulunup ekilmesiyle elde edilen fidelerin dağıtılması projesindeki başarımızın gelecek yıllarda artacağına inanıyoruz. Böylece kendi milli ve yerli çeşitlerimizi geliştirip yaygınlaştıracak, dışarıya tohum bağımlılığımızı azaltacağız. Projeye katılarak destek veren çiftçilerimize teşekkür ediyoruz."

 

 
Kaynak : ÖZEL HABER / EBRU ERGÜL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat