Artık olaylar 'KIRAÇ' sayesinde daha hızlı çözülecek

3.Sayfa Haberleri 17 Mart 2022 17:50
Videoyu Aç Artık olaylar 'KIRAÇ' sayesinde daha hızlı çözülecek
A
a

Bursa Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü, keşifleri yerinde delile dönüştüren Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) ile artık olayları daha hızlı çözecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı tarafından Bursa Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğüne Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) teslim edildi. Aracın teslimi esnasında bir cinayet senaryosu da canlandırıldı. Uzmanlar, işlenen suçtan geriye kalan ipuçlarının toplanışı, olay yeri şeridinin nasıl çekileceğinden delillerin nasıl numaralandırılacağına kadar pek çok bilgiyi göstererek anlattı. En sonunda KIRAÇ içerisinde bulunan dron vasıtasıyla elde edilen delillerden alınan parmak izi, KIRAÇ'ta işleme tabii tutuldu. Geliştirilen parmak izi veri sistemindeki kayıtlarla eşleştirilerek, katil zanlısının kimliği ortaya çıkarıldı.

Failin kimliği olay yerinde tespit edilebiliyor
Kısaca adı KIRAÇ olan araç, yerli ve milli imkânlarla oluşturulmuş mobil laboratuvarda olay yeri inceleme şube gibi hizmet veriyor. Olay yerine götürülen KIRAÇ'ta birçok delil, kimyasal ve fiziki incelemeden dakikalar içinde geçirilebiliyor ve failin kimliği olay yerinde tespit edilebiliyor. Olay yerinde tespit edilen parmak izi, araçtaki son teknoloji cihazlarda hızlıca geliştirilip sistemde taranarak sahibiyle eşleşmesi dakikalar içinde sağlanıyor. Böylelikle olay yeri inceleme ekipleri daha suç mahallinden ayrılmadan ilgili birimlere suçluyla ilgili somut bilgiler sunuyor.

Kriminal Daire Başkanlığı, KIRAÇ'ın yanı sıra Bursa Merkez Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ve İlçe Grup Amirliklerine 6 adet dizaynlı olay yeri inceleme aracı da teslim etti. Bu araçlar da il genelinde yaşanabilecek afetler ya da suç mahallerinde delil ve kimlik tespiti çalışmalarının hızlanmasında büyük rol oynayacak.
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat