Artan fiyatlar tercihleri de değiştirdi! İkinci el otomobilde '10 yaş' dönemi

Ekonomi 31 Ekim 2022 13:25
Videoyu Aç Artan fiyatlar tercihleri de değiştirdi! İkinci el otomobilde '10 yaş' dönemi
A
a

Dövizde yaşanan dalgalanma ve çip kriziyle birlikte ikinci el araçların fiyatları son 1.5 yılda yükselişe geçmişti. Artan fiyatlar ikinci elde vatandaşların tercihini de değiştirdi. 10 yaşın üzerindeki araçlarda adeta talep patlaması yaşanırken artık aracın yaşı ve kilometresi gibi iki kriter önemini yitirdi.

İkinci el araç fiyatlarında son 1.5 yılda dikkat çeken bir artış yaşandı. Vatandaşlar fiyatlardaki yükseliş sonrasında tercihini artık 10 yaş ve üzeri araçlarda kullanmaya başladı. Artık ikinci el araç satışının yüzde 60'ını 10 yaş ve üzeri araçlar oluşturuyor. 3 yaşındaki araçla 10 yaşındaki bir araç arasında hemen hemen yüzde 50'ye yakın bir fiyat farkı olduğu aktarıldı.

İkinci elde boya ve değişen takıntısı olanlar yüksek fiyatlara takıldı. Son dönemde satılan araçların yüzde 60'ı 10 yaşın üzerine çıktı. Yani 2. el otomobilde '10 yaş' dönemi başladı. Araç sahibi olmak isteyenlerin başlıca kriterleri aracın yaşı ve kilometresiydi. Son dönemde bu iki kriter önemini yitirdi. Artık satılan araçların hem yaşı hem de kilometresi yükseldi.

thumbs_b_c_fddf632dc9e0d7f9d6406e1b8555716f

YÜZDE 50'YE YAKIN FİYAT FARKI

Show Haber'in haberine göre kilometre ve yaş arttıkça bakım masrafı artıyor ama 5 yaş altı araçlarla, 10 yaş üstü araçlar arasında fiyat makasının açılması tercihi değiştiriyor. 3 yaşındaki araçla 10 yaşındaki bir araç arasında hemen hemen yüzde 50'ye yakın bir fiyat farkı olduğu aktarıldı.

'FİYATLARDA ARTIŞ BEKLEMİYORUZ'

 

Sektör temsilcileri stoklarının dolduğunu belirterek bu sene otomobil fiyatlarında artış beklemediklerini söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat