Analiz desteklerinin ödenmesi bekleniyor

Yenişehir 16 Eylül 2022 14:47
Videoyu Aç Analiz desteklerinin ödenmesi bekleniyor
A
a

Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği'nde kurulan laboratuarda süt analizi yaptıran çiftçilere analiz destek bedellerinin ödenmesi bekleniyor.

 "ÜRETİCİ MERAKLA BEKLİYOR"
Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği'nde kurulan laboratuarda süt analizi yaptıran üreticiler analiz destek bedellerinin ödenmesini bekliyor. Birlik Başkanı Nazif Tuna, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu konuda hazırlayacağı listelerin askıya çıkarılmasını beklediklerini söyledi.
 
"BİRLİK LABORATUVARI HİZMET VERİYOR"
Geçen yıl Bakanlık tarafından Bursa, Adapazarı, Bilecik, Kocaeli ve Bolu bölgelerinde üretilen sütlerin analizinin Yenişehir Süt Birliği'nde kurulan laboratuvarda yaptırılması kararının alındığını söyleyen Tuna, "İlçemizdeki laboratuvarımızda bu hizmeti veriyoruz" dedi.
 
"DESTEK İLK KEZ ÖDENECEK"
Bu bölgelerden getirilen süt örneklerinin analizlerinde elde edilen bilgiler doğrultusunda üreticisine devlet desteği verildiğini söyleyen Tuna, "Bu desteklerin ödemesi ilk kez yapılacak. Bu yıl toplam 12 bin analiz yapacağımızı tahmin ediyoruz" dedi.
 
"KALİTELİ SÜTE FAZLA DESTEK"
Tuna şunları kaydetti: "Destek bedelleri sütteki protein ve yağ oranına göre belirleniyor. Örneğin numunesi getirilen bir sütte protein oranının 3,2, yağ oranının ise 3,6 olması aranıyor. Oranlar arttıkça o sütü üreten üreticinin alacağı analiz desteği de artıyor."

Geçen yıl Yenişehir Süt Üreticileri Birliği'nde, ürettikleri sütlerin analizlerini yaptıran üreticiler, kendilerine verilecek süt analiz destek bedellerinin ödenmesini bekliyorlar.
2021 yılında faaliyete geçen laboratuvarda Bursa, Adapazarı, Bilecik, Kocaeli ve Bolu bölgelerinden getirilen süt numunelerinin analizlerinin yapıldığını belirten Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Sütün kalitesine göre üreticilere destek ödemesi yapılacak. Destek bedelleri sütteki protein ve yağ oranına göre belirleniyor. Kış aylarında Örneğin numunesi getirilen bir sütte protein oranının 3,2 yağ oranının ise 3,6 olması aranıyor. Bu oranlar arttıkça o sütü üreten üreticinin alacağı analiz desteği de artıyor" diye konuştu.
Birliğin hizmet binasında kurulan laboratuarda geçen yıl eylül ayında başlanan süt analizlerinin sürdüğünü ifade eden Tuna, "Ürettiği sütten laboratuara numune gönderen üreticiler analiz desteği almaya hak kazanıyorlar. Analiz desteklerine başvurular 28 Ocak tarihinde sona ermişti. Bugünlerde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın süt analiz desteği almaya hak kazanan üreticileri belirlemesini ve ödemelerin yapılmasını bekliyoruz" dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

uludağ elektrik 8.ay