Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

29 Ekim Kadınları’ndan CKD’ye ‘Taliban’ tepkisi

Yenişehir 26 Ağustos 2021 14:47
Videoyu Aç 29 Ekim Kadınları’ndan CKD’ye ‘Taliban’ tepkisi
A
a

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği’nin, Taliban’ın Afganistan’daki ilerleyişine ilişkin “Bağımsız Afganistan’ı tanıyoruz ve selamlıyoruz” açıklamasına Yenişehir'deki 29 Ekim Kadınları Derneği’nden de tepki geldi.

Kurucu üye Serpil Kayar, ‘Cehalete teslim olmayı reddediyoruz’ dedi. Kayar şunları kaydetti: "Taliban ile ilgili yaptıkları açıklamalarla gündeme düşen Cumhuriyet Kadınları Derneği ile hiçbir bağımız yoktur. Bu  ve benzeri etkinlikler konusunda düşülen ayrılık ve ters görüşler nedeniyle 1 yıl önce Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni feshedip tüm bağımızı koparmıştık. Türkiye’nin farklı illerinden 90 kurucu üye ile 26 Ekim 2020 tarihinde 29 Ekim Kadınları Derneği’ni kurduk. Dolayısı ile bugünkü CKD ile hiçbir ilişkimiz yoktur. Ve ne kadar isabetli bir karar aldığımızı da süreç  bize gösterdi. Elbette mücadeleyi bırakmadık ve mücadelemize 29 Ekim Kadınları Derneği olarak devam ediyoruz. Ve Yenişehir Şubemiz  için de hazırız. Bu durumu bir kez daha vurgulamak istedik. Bizim derneğimiz 29 Ekim Kadınları Derneği'nin bu konu ile ilgili  görüşlerini yansıtan basın açıklamamız şöyledir."

29 Ekim Kadınları’ndan CKD’ye ‘Taliban’ tepkisi
“Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmesi nedeni ile EŞİK platformunda yer alan kadın örgütleri adına bir açıklama yaparak onun uygarlık ve kadın düşmanı anlayışını kınıyoruz. Tülin Oygur’un genel başkanı olduğu CKD, bu açıklamamıza karşı “Afganistan’ı tanıyoruz.” başlıklı bir açıklama yayınladı. “Afganistan’ı tanıyoruz.” derken, “Taliban’ ı Tanıyoruz” dedikleri anlaşılıyor. 36 şubemizle birlikte bu dernekten istifa ederek ayrıldık. Türkiye’nin farklı illerinden 90 kurucu üye ile 26 Ekim 2020 tarihinde 29 Ekim Kadınları Derneği’ni kurduk. Dolayısı ile bugünkü CKD ile hiçbir ilişkimiz yoktur.

Devlet olarak Afganistan’ı tanımak, hükümetin bileceği bir iştir. Fakat biz, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine damgasını vuran emekçi ve aydın kadınlar gibi ortaçağ zihniyetinin kadınları köleleştiren, onlara cariye muamelesi yapan, gerici anlayışlarla nerede olurlarsa olsunlar mücadele edeceğiz. Bu mücadelede, ülkemiz ve dünya kadın hareketi ile omuz omuza yürüyeceğiz. Biliyoruz ki Afganistan Kadınları’nın kaderi ile kaderimiz ortaktır. Taliban’ın elindeki bayrak, uygarlığın ve aydınlanmanın değil, cehaletin bayrağıdır. Cehalete teslim olmayı reddediyoruz.”

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı