Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

"Ulusal bayramlar hepimizindir"

Yenişehir 27 Nisan 2021 14:05
Videoyu Aç "Ulusal bayramlar hepimizindir"
A
a

29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar, ulusal bayramların tüm ulusun olduğuna işaret etti.

Özel Haber: Ertan ADANA
     Kayar yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:
     "23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günün birinci yıldönümün de ulusal bayramımız  kabul edildi.Meclis ulusal iradeyi temsil ediyordu.Ulusal egemenlik ülkenin geleceğinde kararların doğrudan doğruya halka ait olması anlamına geliyordu.Bütün ulusun öncelikli istemi ,vatanın emperyalist işgalden kurtulması idi. Büyük Millet Meclisi, milletin iradesi ile savaşın önderlerinin iradesini birleştiriyordu.Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları,19 Mayıs 1919'dan başlayarak bu iradenin ortaya çıkması ile çok çalışmışlar izleyen tüm kongreleri bu amaçla gerçekleştirmişlerdi.
     İzleyen süreçte de, izlenecek yol konusunda tartışarak ortak kararlar aldılar. Halk, bu karar aşamalarına katılmamış olsaydı savaşın kazanılması da olanaksız olabilirdi. Kısaca, savaş demokrasi ile kazanıldı.1. ve 2. İnönü, Sakarya Savaşı, Büyük Taarruz'un başladığı ve Yunan  Ordusu'na kesin darbenin vurulduğu İzmir'in kurtuluşu, Lozan Barış Anlaşması gibi Kurtuluş Savaşı nın önemli zaferlerinin gücü, TBMM'nin açılışında toplanmıştır. Kurtuluş Savaşını,zafere götüren temel politikalardan biri,milletin kendi gücüne güvenmesidir.Bu güven ona Cumhuriyeti armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı nın 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kabulü, kendi gücüne güvenen bağımsızlıkçı, onurlu ve kendi tarihine sahip çıkan, aydınlanmacı bir nesil yetiştirme isteğinin ürünüdür.
     Ulusal bayramlar, ulusu var eden değerlerin bilince çıkarılma günleridir. Geçmişi öğrenme ve ders çıkarma günleridir. Bu nedenle halkın da yönetenlerin de, bu günlerin bayram sevinci içinde geçmesi için tüm olanakları seferber etmesi gerekir. Ne yazık ki son yıllarda ulusal bayramların kutlanması çeşitli gerekçelerle, hepimizin olan bayramları evlere sıkıştırmaya çalışılarak geçiştirilmektedir. Bugün içinde bulunduğumuz pandemi koşullarının gerekçe gösterilmesi ikna edici olmaktan uzaktır. Ancak yüzyıllık bir geleneğin ve onun yaratılması için verilen emeğin hakkı için bayramlar halkındır diyor ve onlara sahip çıkma kararlılığımızı bir kez daha yineliyoruz.
     23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun."

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı