'Ucuz ve doğal yumurta üretilebilir'

Yenişehir 18 Aralık 2021 12:52
Videoyu Aç 'Ucuz ve doğal yumurta üretilebilir'
A
a

Uzmanlar, yumurta üreticilerinin hem doğal yumurta üretip hem yem maliyetlerini yüzde 25 aşağı düşürecek formülü açıkladılar.

"YEMİN YÜZDE 60'I MISIR OLMALI"
Yenişehir'de yumurta üreticileri ile bir araya gelen Veteriner Hekim İsmail Kanburoğlu, insan sağlığı için anne sütünden sonra en yararlı protein kaynağının yumurta olduğunu belirtti.  Hazırlanan yemin ''granül'' diye tabir edilen boyutlarda tercih edilmesi gerektiğini anlatan Kanburoğlu, "Kullanacağımız yemin yüzde 60'a yakını mısırdan oluşmalı. Bu sayede hem sindirim rahat olacak, hem de yumurta sarımız doğal olarak daha büyük ve rengi daha parlak olacaktır" diye konuştu.


"ORANLAR DOĞRU HESAPLANMALI"
Kuru soya küspesinin yaklaşık yüzde 25 oranında, ayçiçeği tohumu küspesinin de yüzde 5 oranında kullanılmasına gerektiğine işaret eden Kanburoğlu, "Böylece hem hayvanın ihtiyacı olan proteini, hem de yumurtanın içeriğini oluştururken gerekli elementleri rahat ve doğru bir şekilde alabiliyor. Yapılan bu yeme yüzde 1 ila 1,5 oranında sıvı ayçiçek yağı homojen olarak dağıtılarak eklenirse sindirim kanalında istenilen kayganlık da sağlandığı için rahat bir sindirim gerçekleşmiş olur" dedi.

 
Uzmanların verdiği formüle göre yumurta üreticileri hem doğal yumurta üretecek, hem de yem maliyetlerini yüzde 25 aşağı düşürecek.
Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yumurta üreticileri ile bir araya gelen Veteriner Hekim İsmail Kanburoğlu, “Unutmayın, insan sağlığı için anne sütünden sonra en yararlı protein kaynağı olan doğal yumurtayı üretmek sizin elinizdedir. Bu sayede hem doğal yumurta üreteceğiz, hem de işletme maliyetlerimizi yüzde 25 daha azaltarak tüketici ve üreticiyi mutlu etmiş olacağız” diye konuştu.
Kanburoğlu, "Kesinlikle hazırlanan yem 'granül' diye tabir ettiğimiz boyutlarda tercih edilmelidir. Kullanacağımız yemin yüzde 60'a yakını mısırdan oluşmalı. Bu sayede hem sindirim rahat olacak, hem de yumurta sarımız doğal olarak daha büyük ve rengi daha parlak olacaktır. Kuru soya küspesi yaklaşık yüzde 25 oranında, ayçiçeği tohumu küspesi de yüzde 5 oranında kullanılırsa hem ihtiyacı olan proteini, hem de yumurtanın muhteviyatını oluştururken gerekli elementleri rahat ve doğru bir şekilde alabiliyorlar. Yapılan bu yeme yüzde 1 ila 1,5 oranında sıvı ayçiçek yağı homojen olarak dağıtılarak eklenirse sindirim kanalında istenilen kayganlık da sağlandığı için rahat bir şekilde doğru bir sindirim gerçekleşmiş oluyor. Kalan bölüme gerekli vitamin, mineral, enzimler, soda ve tuz takviyesi yapılarak yemimizin sindirim ile alakalı kısımlarını tamamlamış oluyoruz” dedi.
Kış ayları ile beraber dışarıda uzun süre kalamayan tavukların otlardan yeterince faydalanamadığını belirten Kanburoğlu, “Yoncanın kurutulmuş halini yapılan yem rasyonuna yüzde 1 ila 3 oranında ilave ederlerse hem yumurtamız çok lezzetli olacak, hem de tavuklarımız bu yemi daha severek tüketeceklerdir. Bu şekilde bakılan ve beslenen tavuklarımız kış aylarında size lezzetli ve kaliteli yumurtayı en yüksek verimde verirken oldukça sağlıklı olacaklardır” diye açıkladı.
 

 
Kaynak : ÖZEL HABER / ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı