"TARİHİ ESERLERİMİZE KARŞI SAYGILI OLALIM"

Yenişehir 14 Ocak 2023 10:58
Videoyu Aç "TARİHİ ESERLERİMİZE  KARŞI SAYGILI OLALIM"
A
a

Tarihçi Dr. Salih Erol, tarihî eserlere karşı yapılanları saygısızca bir sorumsuzluk olarak niteledi.

"GÖRENLERİN TEPKİSİNİ ÇEKİYOR"
Başta Osmanlı olmak üzere çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Yenişehir'deki tarihi eserlere gösterilen saygısızlık görenlerin tepkisini çekiyor. Boyayla yazı yazılıp çeşitli işaret ve şekillerle tarihi dokuya zarar verilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor.
 
"YENİŞEHİR TARİH ZENGİNİ BİR ŞEHİR"
Yenişehir'deki tarihi kervansaray, cami, çeşme ve evlerin zenginliğine dikkat çeken Dr. Erol, "Toplumun temelinin kültür olduğu vecizesini hatırlatarak, bu eserlerin, mekânların bizlere emanet olduğunu unutulmamalı, onlara zarar verilmesinin önüne geçilmelidir" dedi.
 
"TARİH BİLİNCİ OLMAYANLARIN İŞİ"
Dr. Erol, şunları kaydetti: "Bir milleti yok etmek onun hafızasını yansıtan mimari eserlerini yıkmakla da olur.  Tarihi eserlere yapılan saygısızlıkların temelinde tarih bilincinden yoksunluk bulunuyor. Bu saygısızlıkları yapanlar, görüldüğünde uyarılmalıdır ve haklarında gereken işlemler yapılmalıdır." Dr. Erol, "Var olanı koruyup kollayamazsak, o mekânları ehil kişiler eliyle yaşatamazsak övündüğümüz bu zengin miras çok geçmeden biter" dedi.
 
Başta Osmanlı olmak üzere çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Yenişehir'deki tarihi eserlere gösterilen saygısızlık görenlerin tepkisini çekiyor. Boyayla yazı yazılıp çeşitli işaret ve şekillerle tarihi dokuya zarar verilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor.
Osman Gazi tarafından kurulmuş ve Osmanlı Devleti’nin ilk başkentliği yapmış böylesine kıymetli bir şehirde tarihimize karşı sorumluluklarımıza dikkat çeken tarihçi Dr. Salih Erol, tarihî eserlere karşı yapılanları saygısızca bir sorumsuzluk olarak niteledi. İlçedeki tarihi kervansaray, cami, çeşme ve evlerin zenginliğine dikkat çeken Dr. Erol, "Toplumun temelinin kültür olduğu vecizesini hatırlatarak, bu eserlerin, mekânların bizlere emanet olduğunu unutmamalıyız" dedi.
Günümüze kadar gelmeyi başarmış tarihi eserlerin öncelikle bölge halkı tarafından sahiplenilip korunması gerektiğine işaret eden Dr. Erol, şunları kaydetti:
"Tarihi eserlere yapılan saygısızlıkların temelinde tarih bilincinden yoksunluk bulunuyor. Bu saygısızlıkları yapanlar, görüldüğünde uyarılmalıdır ve haklarında gereken işlemler yapılmalıdır. Bir milleti yok etmek onların hafızasını yansıtan mimari eserleri yıkmak; kaderine terk etmekle olabiliyor. Var olanı koruyup kollayamazsak, o mekânları ehil kişiler eliyle yaşatamazsak övündüğümüz bu zengin miras çok geçmeden biter."
Dr. Salih Erol, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlçemizin merkez ve kırsal mahallelerinde okuyan tüm öğrencilerine uygun havalarda tarihî mekânlarımızda gezdirilerek, eserler hakkında kendilerine yerinde bilgiler verilebilir. İlçemizin tarihî ve kültürel değerleri hakkında ödüllü bilgi yarışmaları düzenlenebilir. Yenişehir’i bilen uzman kişilerden rehberlik hizmeti alınabilir. Tarihî sokaklarda kamera sayısı arttırılmalı ve emniyet görevlileri buralarda daha fazla görünebilir."
Dr. Salih Erol, yetkili kurumların ve makamların istemeleri halinde düzenli bir rehberlik ve destek sunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat