"Süt üreticisinin yüzü gülüyor"

Yenişehir 6 Aralık 2021 12:55
Videoyu Aç "Süt üreticisinin yüzü gülüyor"
A
a

Ulusal Süt Konseyi'nin soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatına zam kararı, süt üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Çiğ sütün üreticiden alım fiyatına yapılan zamdan sonra değerlendirmelerde bulunan Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, artışın üretici tarafından makul karşılandığını belirtti.

Daha önce 3 lira 20 kuruş olan ve 30 kuruş da devlet desteği verilen sütün fiyatının, 20 kuruş devlet desteğiyle birlikte 4 lira 90 kuruşa yükseldiğini ifade eden Tuna, "Ayrıca Süt Üreticileri Birliği'nde ürettiği sütün analizi yaptıran üreticilere de litre başına 7 kuruş analiz desteği getirildi. Üreticinin 1 litre sütten eline geçecek kazanç 4 lira 97 kuruşa çıktı. Maliyetler aynı kaldığı sürece bu kazanç üreticiyi memnun edecektir" diye konuştu.

Önümüzdeki 1 Ocak'tan itibaren yapılan alımlarda çiftçiye zamlı fiyattan ödeme yapılacağını ifade eden Tuna, "Fiyat artışı toplamda yüzde 47 olarak gerçekleşti. Bu fiyatlar üreticinin makul olarak kabul edebileceği bir düzeyde. Tek temennimiz, bu fiyat artışının ardından yem fiyatlarının yükselmemesi. Bu durumda tekrar toplanılıp süt fiyatının güncellenmesini talep edeceğiz. Aksi halde yine maliyetleri bile karşılayamayız" dedi.

Yemin çuvalının fiyatının hızla arttığına, beraberinde diğer maliyetlerin de yükseldiğine dikkat çeken Tuna sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapılan hesaplamalarda 1 kilo süt satan üreticinin bu bedelle 1 kilo 300 gram hayvan yemi alabilmesi gerekiyor. Bu oranın korunması için bundan sonraki piyasadaki gelişmeleri takip edeceğiz ve gerekirse çiğ süt fiyatlarında güncellemeler yapılmasını talep edeceğiz."


 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat