‘SOĞUK HER YERDE SOĞUK’

Yenişehir Yazıtı 16 Kasım 2021 17:39
Videoyu Aç ‘SOĞUK HER YERDE SOĞUK’
A
a

Gürhan Adana'nın Yenişehir Yazıtı kitabından ‘SOĞUK HER YERDE SOĞUK’

Omzunda ve kucağında taşıdığı giyim eşyalarını pazarlarda satmaya çalışan Mustafa Uslu’nun değişmeyen müşterileri köylüler… Kastamonu Tosya’dan yola çıkan Uslu, mallarını satmak için ilçe pazarlarını ve köy meydanlarını tercih ediyor.

Bel bölgesini sıcak tutan uzun keten korseler, kuşaklar, diz ağrısı, siyatik ve romatizmadan muzdarip olanlara yün dizlikler Uslu’nun tezgâhında bulunan belli başlı ürünler. El örgüsü yün çoraplara 4 milyon, makinede örülmüş olanlara ise 1,5 milyon fi yat biçiyor. Yün pijamaları 5 milyon, hakiki yünden örüldüğünü vurguladığı banyo keselerini 3 milyona satıyormuş…

Önce el örgüsü ürünlerle makine işi olanlar arasındaki fi yat farkının nedenini soruyoruz Uslu’ya. Kendisi bir çift yün çorabı iki eliyle gerdirerek şöyle yanıtlıyor:
“Dikkatli bakarsanız, ipliklerin arasındaki boşlukları rahatlıkla görebilirsin; bu çoraplar makine örgüsü… 2 ay bilemedin 3 ay sonra açıklıklar genişler ve çorapta parçalanmalar başlar. Bunlar da el örgüsü yün çoraplar…
Ne kadar gerdirsen de iplikler arasındaki açıklıklar genişlemiyor. Bu çorapları en az 2 yıl kullanırsın.”
Çoğunlukla sert kış şartlarında yaşayanların tercih ettikleri, bizlerinse pek alışkın olmadığımız ürünler bunlar. Ancak 8 yıldır bu işi yapan Mustafa Uslu, bizimle aynı fi kirde değil:
“Bizim müşterilerimiz köylüler… Şehirlerde yaşayanların bu yün ürünlerine ilgisiz kalmasının temel nedeni, bunları hiç kullanmamış olmaları. Yoksa, soğuk her yerde soğuk!..” (8 Ocak 2003)

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı