Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

"Onu anlatmak insanın insanlığa borcudur"

Yenişehir 19 Mayıs 2021 15:19
Videoyu Aç "Onu anlatmak insanın insanlığa borcudur"
A
a

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları Başkanı Hande Ençok şunları kaydetti:      "1919 yılı Mayıs’ının 19. Günü Samsun’a çıktı, Mustafa Kemal. Tek bir düşüncesi vardı yurdun dört bir yanı kuşatıldığı sırada, “Bağımsız Türk Milleti!”

ÖZEL HABER: BELKIZ EFE
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları Başkanı Hande Ençok şunları kaydetti:
     "1919 yılı Mayıs’ının 19. Günü Samsun’a çıktı, Mustafa Kemal. Tek bir düşüncesi vardı yurdun dört bir yanı kuşatıldığı sırada, “Bağımsız Türk Milleti!”
     Halk korkuyor, hükümdar ümitsiz fakat o kararlıydı. İşgal altında bir millet düşünülemezdi ve düşündürmedi. Bugünün temeli atıldı Samsun’da o gün. Akılcı, laik ve demokratik Türkiye yola çıktı. Bir çift mavi gözün ışığında, yolu bulmak zor da olmadı. Milli mücadelenin nasıl olacağı kazındı kitaplara. Kararlılığı, azmi, vatan sevgisi ve nice meziyetiyle; dünü, bugünü, yarını teslim etti evlatlarına. Bir an olsun çıkarmadı aklından gelecek büyük zaferi. Kurtuluş tek çare, milletin refahı tek hedefti. Devletin gereği milletti, biliyordu bunu. Biz de biliyoruz ki dünyada eşi benzeri olmayan bir lider geldi Samsun’dan. Biliyoruz çünkü rastlamadık henüz benzerine.
     “Ben” demedi Mustafa Kemal, “Biz” dedi. Cesareti, karşısına kimi dostlarını getirse de pes etmedi. O, kendisine inandı ve bizden de bunu istedi, “Kendimize İnanmak”. Mustafa Kemal’i anlamak ve anlatmak insanın insanlığa olan borcudur.
     19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun."

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı