"MALİYET ARTIŞI HIZ KESMİYOR"

Yenişehir 19 Kasım 2021 16:19
Videoyu Aç "MALİYET ARTIŞI HIZ KESMİYOR"
A
a

Yenişehir'den de katılımın sağlandığı toplantıda tarım ve hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bursa'da düzenlenen toplantıda hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Toplantıda Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik ve İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, hayvancılık sektörüne ait sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile Bursa'da bir araya geldi.

     Yenişehir'den Ziraat Odası ve Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Sadi Aktaş ve Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna da toplantıya katıldı. Aktaş ve Tuna toplantı boyunca hayvan yetiştiricilerinin karşılaştıkları sorunları anlatarak çözüm önerilerini sıraladılar.

     Ülke genelindeki hayvan yetiştiricilerinin zor gülerden geçtiğini belirten Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Sadi Aktaş, artan maliyetlere dikkat çekerek özellikle yurtdışından hayvan ithal edilmemesi gerektiğini belirtti. Aktaş, "Hayvancılık çok zor günlerden geçiyor. Hayvan yetiştiricileri zarar ediyor. Üretimden satış fiyatlarına kadar geçen süreç içinde yaşananlar tek tek ele alınmalı ve aksayan yönlerin tespit edilerek hiç vakit kaybetmeden çözüm yolları aranmalıdır. Devletimizin üreticiyi desteklemesi gerekmektedir. Küçük ve büyükbaş hayvan konusunda kendi yerli ırkımızın geliştirilmesi gerekmektedir" dedi.

     Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna ise yem fiyatlarının artışının bir an önce durdurulması gerektiğine işaret etti. Tuna şunları kaydetti: "Süt üreticilerimizin alın terinin karşılığını alması için mutlaka somut adımlar atılmalıdır. Bu konuda kararlı bir politika izlenmelidir. Destekleme modelleri tekrar ele alınmalıdır. Süt üreticilerimiz bu olumsuz gidişin durdurulmasını bekliyor."


 

 
Kaynak : ÖZEL HABER/KAAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı