"Kadınların gücüne güveniyoruz"

Yenişehir 20 Kasım 2021 14:20
Videoyu Aç "Kadınların gücüne güveniyoruz"
A
a

Geçen ay resmi olarak da kuruluş çalışmaları tamamlanan 29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi kurucu üyeleri, ilk olarak düzenledikleri Dayanışma Kahvaltısı ile kadınlarla buluştu.

Yapmaya önem verecekleri ve derneğin tüzüğü içerisinde de yer alan üyeler arasında sosyal ilişkilerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için gerçekleştirilecek toplantılardan biri olarak  planlanan Aylık Dayanışma Kahvaltıları'nın ilk buluşmasına üyeler dışında da katılım oldu. Derneğin amaçlarının ve faaliyet alanının anlatımına öncelik tanınan toplantıda, konuklarla çok yararlı görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Dernek Başkanı Serpil Kayar, derneğin amacını şöyle anlattı: "Dünya ve ülkemiz kadın hareketinin ve Cumhuriyet Devrimlerinin kadının toplumsal yaşama eşit katılımı için açtığı yolu izleyerek genelde insan hakları, özelde kadının insan haklarını savunmak, geliştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci yaratmak, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin gereklerine uygun olarak, yasal planda ve yaşamın içinde (ev – okul – iş – sosyal – siyasal alanda) kadınların statüsünü yükseltmek, kadın ve çocukların her türlü şiddetten korunması için çalışmaktır."

Kadının insan hakları mücadelesinin, aynı zamanda demokrasi ve laiklik mücadelesi olduğunu vurgulayan Kayar, "Eğitim, hukuk, bireysel ve toplumsal sağlık, emekçiler ve emek örgütleri, üretim, girişimcilik ve kooperatifçilik, sanat ve sosyal etkinlikler alanlarında çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalara omuz vermek isteyen tüm kız kardeşlerimizi imecemize davet ediyoruz. Kadınların gücüne güveniyoruz. Yalnız olmadığımızı da biliyoruz. Tüm çalışmalarımızı, benzer amaçlı demokratik kitle örgütleri, platformlar ve meslek örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içinde gerçekleştireceğiz.''
Derneğin çalışma alanlarını anlatan Serpil Kayar, tüm kadınları bu çalışmalarda birlikte yürümeye, kendilerine fikir vermeye ve ürettikleri yeni ve farklı projeleri paylaşmaya çağırdı.


 

 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı