"EĞİTİME DAHA ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ"

Yenişehir 21 Eylül 2021 10:38
Videoyu Aç "EĞİTİME DAHA ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ"
A
a

Yenişehir'de İlköğretim Haftası 100. Yıl İlkokulu tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

ŞİİRLER OKUNDU GÖSTERİLER İZLENDİ
Yenişehir'de İlköğretim Haftası etkinlikleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programın gerçekleştirileceği 100. Yıl İlkokulu'na geçildi ve okul bahçesindeki programda saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Günün anlamına ilişkin konuşmayı Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz yaptı. Programın ilerleyen bölümlerinde şiirler okunup müzikli gösteriler sunuldu ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri izlendi.


 
"OKUL SADECE OKUMA YAZMAYI ÖĞRETMEZ..."
İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında farklılıkların başında eğitime verdikleri önem geldiğini vurguladı. Ayaz, "Onun için eğitime daha da çok önem vermeliyiz. Okul sadece kişiye okuma yazmayı değil, bağımsız bir şekilde düşünme, vatan, millet, bayrak, devlet sevgisi, vatandaşlık ve tarih bilincini de öğretir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve yoksulluğa terk eder” dedi.


 
Yenişehir'de İlköğretim Haftası düzenlenen etkinlikle kutlandı. 100. Yıl İlkokulu'ndaki programa Kaymakam Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, MHP İlçe Başkanı Arif Eren, Ak Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu ve ilçeli yöneticiler katıldı.
     Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, bir konuşma yaptı. Ayaz şunları kaydetti:
     "Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Protokolün değerli üyeleri, Değerli basın mensupları Kıymetli Öğretmen arkadaşlarım değerli veliler ve geleceğimiz, her şeyimiz, gözbebeğimiz yarınlarımız siz sevgili öğrencilerimiz;
Bugün buraya İlköğretim Haftasını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz.
Çok heyecanlıyız. Aramızda yürekleri kocaman olan yeni yavrularımız var. Onlara da aramıza hoş geldiniz diyor, Önceki öğrencilerimize de iyi ki buluştuk diyorum. Sizleri çok ama çok özlemiştik sizleri çok seviyoruz.Dünya üzerinde gelişmiş ülkeler ile gelişmemiş ülkeler arasında farklılıklar incelendiğinde ilk göze çarpan unsurun eğitime verdikleri önem olduğu açıkça görülmektedir. Onun için eğitime daha da çok önem vermeliyiz.  Çünkü okul sadece kişiye okuma yazmayı  değil,  kişiye bağımsız bir şekilde düşünme, vatan, millet, bayrak, devlet sevgisi, vatandaşlık ve tarih bilincini de öğretir. Sadece yazılım ile kodlama değil aynı zamanda milletimizin değer kodlarını da öğretir.Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı,  yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve yoksulluğa terk eder.”
Hepimizin bildiği üzere; eğitimde ne yazık ki, tüm dünyada olduğu gibi salgın nedeni ile yaklaşık bir buçuk yıldır biz de etkilendik. Bu süreci tüm dünya gibi biz de ilk defa yaşadık. Okulun, öğretmenin, öğrencinin hatta velilerin görev ve sorumlulukları bir anda değişti. Bildiğimiz bütün ezberlerin dışına çıktık. Eğitimin bütün paydaşlarına ek görevler ek sorumluluklar düştü. Hem bireysel olarak kendi sağlığını korumak, salgınla mücadele etmek hem de bu yeni düzene ayak uydurmaya çalışmak ne biz eğitimciler ne de öğrenciler ve veliler için hiç kolay değildi. Ancak buradan tüm kalbi duygularımla şunu söyleyebilirim ki; başta okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz olmak üzere öğrencilerimizin ve velilerimizin gayreti olağanüstüydü.Bu dönemde evini okul, mutfağını sınıf, buzdolabını yazı tahtası yapan, evini atölyeye çeviren fedakar ve cefakar öğretmenlerimiz oldu. Bu anlamda tüm öğretmenlerimize içtenlikle teşekkür ediyor ve kutluyorum. Evlerini biz öğretmenlere açıp evlerinde misafir ederek sürekli destekte bulunan siz değerli velilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.
Bu süreçte öğrencilere en çok neyi özlediniz diye sorduğumuzda en çok öğretmenime sarılmayı özledim diyen öğrencilerimizi gördük ve çok duygulandık.Tüm eğitim paydaşlarımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum. Onlarla ne kadar gurur duysak az.
Evet, artık yeni bir döneme başlıyoruz. Bu salgına karşı artık daha tecrübeli olduk, başta aşı olmak üzere yeni silahlar geliştirdik ve en önemlisi bence salgın sürecinde aslında birlikte olmanın, aynı sınıfı, aynı bahçeyi paylaşmanın, sabahları evimizde oluşan okul telaşının kıymetini biraz daha anladık.
En büyük dileğimin, salgına karşı bugüne kadar aldığımız tedbirlerimizi hiç gevşemeden devam ederek bu noktadan bir daha asla geriye gitmememiz sağlıklı, mutlu, kazasız ve başarılı bir şekilde eğitimi tamamlamamız olduğunu belirtmek isterim.Bu vesile ile başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere eğitimde bizleri her zaman destekleyen Sayın Belediye Başkanımıza ve katkı sunan diğer kurum ve kuruluşlara okullarımıza ve eğitime yaptıkları katkılarından dolayı şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum."

 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı