Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

"Bahar geldi ağaçlar çiçek açtı çiftçi ise kara kara düşünüyor"

Yenişehir 2 Nisan 2021 12:01
Videoyu Aç "Bahar geldi ağaçlar çiçek açtı çiftçi ise kara kara düşünüyor"
A
a

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, çiftçilerin tarımsal faaliyetleri sürdürmekte zorlandığını belirtti. Köse, "Bahar geldi ağaçlar çiçek açtı, tabiat uyanmaya başladı. Oysa çiftçi kara kışı yaşıyor. Arı sesleri, kuş sesleri arasında, parlayan güneşin altında kara kara düşünüyor" diye konuştu.

ÖZEL HABER - MUSTAFA EFE    Son yıllarda ihracatın da azalmasıyla birlikte ürünlere pazar bulunamadığını söyleyen Köse, "Çiftçinin borçları artmış, geçen yıl 110 lira olan gübrenin çuvalı 180 lira olmuş. Yemin fiyatı iki katına çıkmış. İlaç, tohum, mazot ve işçilik çok pahalı. Tarımsal su ve elektrik yükü taşınamaz durumda" dedi.

     Gıdanın insan yaşamı için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Köse sözlerini şöyle tamamladı: "Öyleyse ihmale gelmeyen bu sorunların bir an evvel üzerine gidilmesi gerekir. Çiftçinin borçları 5 yıl ertelenmeli. Çiftçiye, üretime devam edebilmesi için faizsiz, uzun vadeli yeni kaynak verilmeli. Gübre, mazot, yem ve diğer girdilerin fiyatları makul düzeye çekilmelidir. Pazar olanakları artırılmalıdır. Tarımsal sanayinin önü açılmalıdır. Çiftçiye ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmelidir."

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı