Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

"19 Mayıs ruhu iyi kavranmalıdır"

Yenişehir 19 Mayıs 2021 15:37
Videoyu Aç "19 Mayıs ruhu iyi kavranmalıdır"
A
a

Yenişehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Tayfun Sırman, "102 yıl önce içteki ve dıştaki düşmanları yurdumuzdan kovmak için Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Atatürk'ün hedefi ve onun izinden gidenlerin anlayışına sahip çıkıyoruz" dedi.

Özel Haber: Kaan KOÇAK
     CHP'li Meclis Üyesi Tayfun Sırman '19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları kaydetti:
     "Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve emperyalizme karşı mücadele etmek amacıyla Samsun'a çıkarken ırk, din, dil, mezhep farkına bakmadan halka güvenmiş, halkın gücüne, demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve cumhuriyet özlemine bel bağlamıştı. Mustafa Kemal, Samsun'a çıkarken her tür manda ve işgal anlayışını da elinin tersiyle itmiş, 'Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir' demiştir. Mustafa Kemal'in bu örnek alınması gereken anlayışı geçmiş siyasi egemenlik teorilerinin tümüne yönelik bir meydan okuma anlayışıdır. Bu anlayış ve inanç bağımsızlık savaşının zafere ulaştırılmasıyla önce Cumhuriyete, sonra demokrasiye dönüşmüş, giderek daha ileri, daha çağdaş, katılımcı bir uygulamayla hem bağımsız hem de laik cumhuriyetimizi bugüne kadar taşımıştır. Bütün bu sürecin altında, temelinde, başlangıcında 19 Mayıs ruhu, 19 Mayıs düşüncesi yatmaktadır. Bu nedenle 19 Mayıs 1919'un 102. yıl dönümünü bir kez daha kutluyor, başta gençlerimiz olmak üzere herkesi bu tarihi günün anlamını, önemini kavramaya, Cumhuriyetimizin kazanımlarını kararlılıkla sahiplenmeye ve Cumhuriyet düşmanları ile Atatürk düşmanlarına karşı savunmaya çağırıyorum. Cumhuriyet'in 100. yılına yepyeni bir Türkiye'de gireceğimizi biliyorum.
     Samsun'a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun izinden gidenleri saygıyla, şükranla selamlıyorum."

 
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı