'19 Mayıs bize yol gösteriyor'

Yenişehir 20 Mayıs 2022 13:58
Videoyu Aç '19 Mayıs bize  yol gösteriyor'
A
a

29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar yaptığı basın açıklamasında 19 Mayıs'tan Cumhuriyet'in ilan edilişine değin geçen süreci anlattı.

19 Mayıs'tan Cumhuriyet'in ilan edilişine değin geçen süreci anlatan 29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar'ın basın açıklaması şöyle:
"Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan Kurtuluş Savaşı’nın en önemli anlarından biri Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının 1919'un 19 Mayısında ilk adımlarını Samsun’a atmalarıdır.
Burada yine Atatürk'ün hem askeri hem siyasi başarılarını getiren  yüksek dehası, öngörüleri, bütünü görebilmesi, analiz gücü ve yetenekleri ile imza attığı büyük zaferlerin, yine doğru adımını görüyoruz elbette.
Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı.  Ve Samsun'da da durum farklı değildi.
Mustafa Kemal, 20 ve 21 Mayıs 1919'da  Sadaret makamına gönderdiği bir  telgrafta da;
İngilizlerin mütareke hükümlerine aykırı tutumlarda bulunduğunu yazıyordu. 9 mart 1919 da Samsun’a 200 asker çıkarmışlardı. 17 mayıs 1919’da ise 100 kişi daha çıkarılmıştı.Ve
‘’Rum çeteleri pontusçuluk istekleri ile her tarafta taşkınlıklarını arttırmıştır. Samsun ve çevresinde rum nüfusunu çoğaltmak için Rusya’daki Rumların da bölgeye göçe zorlandıkları hatta bazı çetelerin denizden gizli biçimde Samsun ve havalisi sahillerine çıktığı yapılan araştırmalardan anlaşılmıştır. Bu arada iç güvenlik için gerekli askerin miktarı bilinmeden askerin terhis edilmiş olması ve buna dayalı olarak jandarma kuvvetinin yetersizliği Rum eşkıyasının güçlenmesinde etkili olmuştur. O gün itibarıyla Samsun ve çevresinde 40’a yakın Rum çetesi faaliyet göstermektedir. Rum çetesinin saldırılarına ve tecavüzlerine  maruz kalmış olan Müslümanlar ise, yerel hükûmet tarafından korunamamaktadır.’’diye belirtiyordu
 “Gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” ve bugünü gençliğe armağan etmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. Ve tarih göstermiştir ki hiçbir karanlık sonsuza dek sürmez ve biz kadınlar kurtuluşumuzun 103. yıldönümün yine ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılara karşı aynı güçle mücadele etme kararlılığındayız."

 
Kaynak : ÖZEL HABER / EBRU ERGÜL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat